NSR, luftfilter

Joockey

Med lem
Gick med
11 Aug 2006
Ort
Ängelholm
Hoj
Honda NSR 125 R -91
Hej, har tänkt att köpa K&N-filter till min NSR -91 för att få lite goare ljud bl.a. Men kommer jag behöva stycka om förgasaren då? Originalluftfiltret är inte strypt så det borde inte komma mer luft om jag sätter på ett K&N-filter, eller?
 
Jo du måste bestycka om förgasaren till fetare! Större huvudmunstycke behöver troligtvis bara bytas.
 
Ok, jag har för mig att det är 174 original. Hur mycket större rekomenderar du? Jag vet att det är olika till alla men på ett ungefär?
 
tror inte att 174 är orginal.. kanske 140 +- Men köp några munstykcen större än vad du har..
 
Kollade precis, och original är 132. Vet itne varför jag fått för mig att det var 174! :tungan

Men iaf, vilka storlekar rekomenderar ni att jag köper då? Rekomenderar ni en marginal på 10 storlekar så jag köper kanske 140, 150 & 160. Eller ska marginalen vara mindre?
 
Joockey skrev:
2378220 Kollade precis, och original är 132. Vet itne varför jag fått för mig att det var 174! :tungan

Men iaf, vilka storlekar rekomenderar ni att jag köper då? Rekomenderar ni en marginal på 10 storlekar så jag köper kanske 140, 150 & 160. Eller ska marginalen vara mindre?


när jag satte på mitt "effekt"avgassystem så började jag med ett 142 munstykce, det var för stort, det slutade med att orginal munstycket var bäst.. svårt att säga vad just du ska ha för munstycke, bara testa å köpa några.. Men 140 verkar nog Okej..
 
_Nille_ skrev:
2378399 när jag satte på mitt "effekt"avgassystem så började jag med ett 142 munstykce, det var för stort, det slutade med att orginal munstycket var bäst.. svårt att säga vad just du ska ha för munstycke, bara testa å köpa några.. Men 140 verkar nog Okej..

Ok, tack! Då köper jag några munstycken runt 140!
 
Börja från säg 140. Sen köper du kanske 142, 143, 145, 147, 150? Då bör du hitta det perfekt munstycket.

Däremot köp bara ett i början kanske 145? Sen utgår du från det(troligtvis uppåt).
 
*/ ?>
Nyheter
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Back
Top