Norra Roadracing Sällskapet

Från det ena till det andra.

Jag såg att:
Dom har gallrat så man ser banan från vägen. Sen såg jag en del byggbaracker i depåområdet. Dom hade även gjort någon påbyggnad nere i restaurangen.

Sen hörde jag att:
Det kanske skulle bedrivas nått fik där i sommar.

Nån som vet vad dom håller på med? Kul iaf att dom fixar till det lite.
 
Det kommer att bedrivas ett "Jane´s race café" 7 dagar i veckan i restaurangen, men innan detta är möjligt så måste restaurangen renoveras, och det var nog det du såg och trodde va en utbyggnad.
Har inte varit upp till banan själv något på senaste tiden, men har inte hört något om någon utbyggnation.
Detta kommer dock INTE att ställa till det för oss med tanke på licensutbildningen som kommer den 24-25 Maj.

Barackerna du har sett är inte helt hundra klart med ännu, men vissa av dom kommer eventuellt att kunna nyttjas på olika vis, kanske redan i sommar.
3 av dem ska iaf stå permanent vid depåkurvan, och 1 av dessa är det tänkt ska vara en sjukstuga, hoppas vi slipper nyttja den nåt i sommar bara!
De andra två kommer jag inte riktigt ihåg, men detta är vad jag vet i dagsläget!

Kul att det har gått bra för er som äntligen fått komma upp i sadeln btw, förbannat avis på er!! :tummenupp :)
 
Perfekt nu behöver jag inte köpa med en macka på Subway varje gång det skall tränas, en rödvinsmarinerad oxfilé gör ju att varvtider i snitt sjunker med 1 sekund per varv, toppen! :tummenupp
 
För er som inte har meddelat vilket typ av träningskort ni ska köpa bör göra det snarast till Per Berglund på per.ber@n-r-s.se

Träningskorten betalas till klubbens bankgiro-konto som ni hittar på hemsidan som ni hittar HÄR, eller så kontaktar ni Pelle så hjälper han er/dig!
Allt detta för att slippa ha kontanter på banan, lättare hantering med andra ord!
 
Nu är det bara två veckor kvar tills licensträningarna drar igång:tummenupp
13/5 är det premiär!
 
Sitter å bokar bandagar

följande är klara
1-2maj mittsverige
22-23maj Gelleråsen
30:e juni-2:a juli virtasalmi (finland)

tror jag ska boka
15-16 juli på kinnekulle också

Sen e jag sugen på gottland...

E det nån annan som ska iväg på detta?
 
Licensutbildningen behöver funktionärer!!
Det är den 25:e maj som gäller!

Meddela Pelle så fort ni vet att ni kan, så han vet hur många som kommer!!
per.ber@n-r-s.se <--- Mailadressen till Per "Pelle" Berglund :tummenupp
 
Sitter å bokar bandagar

följande är klara
1-2maj mittsverige
22-23maj Gelleråsen
30:e juni-2:a juli virtasalmi (finland)

tror jag ska boka
15-16 juli på kinnekulle också

Sen e jag sugen på gottland...

E det nån annan som ska iväg på detta?

Hakar nog på det mesta, bara det passar hyffsat tidsmässigt. Gärna utomsockens:)
 
Grindarna kommer låsas upp kl 17:00 i morgon och tillträde till banan sker 18:00 fram till 22:00.

Tänk på ljudkravet 95 db vid förbifart är max, låter man mer får man tyvärr inte köra.

Har även fått förfrågan från reastaurangen om det är många av oss som är intresserade av att käka middag där och om vi vill har några särskilda önskemål.

Ses i morgon:tummenupp
 
Jag kommer! Ljuddämparen på min hoj packade jag om innan Anderstorp, siktar på att komma upp i (inte komma ned...) 70 db!
 
Jag har fipplat till det på träningen ikväll, så min vänstra lilltå vill inte hänga med som den borde, måste nog åka till en läkare o kolla upp den imorgon bara för säkerhets skull..
Så jag kommer med andra ord inte upp imorgon.. :(

Varför inte göra det på en gång ikväll undrar ni då, och anledningen till det är att jag är för trött för att sitta på en akutmottagning hela natten..
Så jag tänkte sova och göra det efter jobbet imorgon, om det inte är värre då förstås, isf måste jag ju åka på en gång..

Ha så kul imorgon då pojkar och flickor! :)
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 &#8211; ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top