No more fartgupp, istället blir det...

  • Thread starter Thread starter McB
  • Start date Start date
Hoppas de bygger massor av sådana i Uppsala :bow
Det låter helkul!
 
Ibland får dem riktigt bra idéer :bow ...men å andra sidan så är det väl bara en tidsfråga innan det hamnar rullgruslagningar mitt i chikanen, hehe :D :D :p
 
Vägverket och deras djäkla ideér. Se för fasiken till att riksdagen någon gång det här årtusendet ser till att det blir lag med alkolås i bilarna så lär vi spara minst 300 liv per år!
 
Men ta det lugnt i början i sånt fall, om ni kör fortare och fortare istället blir det ju inte på andra ställen.

Det blir första gången den här lösningen testas i Sverige, skriver tidningen. Blir effekten den önskade är det troligt att Vägverket gör liknande konstruktioner på andra platser i landet.
 
Blir det curbs också? Hoppas på den låga varianten som inte ger såna styrslag. :tummenupp
 
Kör där minst ett par gånger i veckan. Korsningen ligger vid en nästan två km lång raksträcka, där är 70 km/h, vajerräcke,
svängfil åt det ena hållet och jättebra sikt. Det perfekta stället fö ytterligare trafiksäkerhets höjande åtgärder, eller?
Det roliga i sammanhanget är att det bara en lite bit därifrån ligger en korsning med ungefär samma förutsättningar, men 90 km/h och mycket mer svängande trafik. Där är det ex antal tillbud om dagen med folk som kör ut framför en osv.
Verkar som om det är ytterligere ett förslag i nollvisionens tecken...
 
Marals76 skrev:
Vägverket och deras djäkla ideér. Se för fasiken till att riksdagen någon gång det här årtusendet ser till att det blir lag med alkolås i bilarna så lär vi spara minst 300 liv per år!

Alkolås? Nej för fan, bygg om bilarna och vägarna så att man kan köra full istället... :rolleyes:

skojar naturligtvis
 
Benjamin skrev:
Alkolås? Nej för fan, bygg om bilarna och vägarna så att man kan köra full istället... :rolleyes:

skojar naturligtvis
Där slog du faktiskt huvudet på spiken vad nollvisionen beträffar. Tanken med nollvisionen är ju fin, men ändå en riktig vurpa.
 
Nyheter
Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Back
Top