Nm på centermuttern Ducati HYM?

Ducce83

Medlem
Gick med
12 Mar 2018
Ort
Lårviken
Hoj
Ducati
Ber om ursäkt på förhand för en dubbelpost men är lite stressad att få svar.

Vilket moment (NM) ska centerbulten på kopplingshubben på Hypermotarden -08 - 09 dras??

Allmänt på Ducati spretar det mellan 135-250 nm så är väldigt osäker, och inte hittat något specat varken här eller på övriga nätet på den modellen.
 
Jag körde med 190 nm, hittade den uppgiften på flera sidor bla ducati.ms. Kommer dock inte starta maskinen förrens jag dubbelkollat med Biscaya. :näsblodBeställde en EVR 48T och upptäckte att hela lamellpaketet med stålskivor är infettade, om det är för lagerhållning eller om det ska vara så är oklart, känns märkligt.

En annan fundering som jag funderat på är själva muttern och axeln och "låsning". På vissa sidor kan man utläsa att det ska vara fett men på andra att man även använt loctite, någon som vet?

Känns överhuvudtaget som att Ducati ofta ger dubbla budskap beroende på handböcker, verkstadsmanualer och haynesböcker. Min intruktionsbok har fel på allt från lampsorter till bilder.:dummer

 
Nyheter
MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Back
Top