Ni som läst matte D och E

Edholm

Ny medlem
Gick med
25 Mar 2003
Ort
Härnösand
Hoj
Ktm 525
Halojj :) Ni som läst matte D och E. Hur pass svåra är dom kurserna om man jämför med dom tidigare? Funderar på om man ska välja till dom eller ej. Har man nån användning av dom senare i livet??
 
Last edited:
De är väl inte så jättesvåra. Matte C var svårare, eftersom då var det så mycket nytt man skulle lära sig. Matte D och E är mest påbyggnad och lite fördjupning i C-matten.

Planerar du att läsa på teknisk högskola måste du läsa dessa kurser. Vet iofs inte om man måste ha dem för att komma in, men vill du klara utbildningen är de ett måste.
 
Klarar du C så fixar du D med ungefär samma arbetsinsats, har du lätt med matte kommer du kanske t.o.m. uppleva E lättare än C och D. Så var det i alla fall för mig.

D & E kurserna är bra (oftast t.o.m. nödvändiga) om du ska läsa vidare till t.ex. ingenjör eller något annat som kräver mattekunskaper. Lika bra att läsa dem när du ändå håller på.
 
bollen skrev:
Planerar du att läsa på teknisk högskola måste du läsa dessa kurser. Vet iofs inte om man måste ha dem för att komma in, men vill du klara utbildningen är de ett måste.

Tror att kraven varierar lite, ibland krävs "bara" D men även om det inte krävs mer så är det en stor fördel att redan ha läst E
 
Vad jag minns var de inte svårare än de andra,

Bra att ha om du tänkt dig någon form av teknisk utbildning på högskola,
Rekommenderas!
 
Edholm skrev:
Halojj :) Ni som läst matte D och E. Hur pass svåra är dom kurserna om man jämför med dom tidigare? Funderar på om man ska välja till dom eller ej. Har man nån användning av dom senare i livet??[/QUOTE]


Nej tyvärr, man har ingen nytta av dom senare i livet. Iallafall så jag aldrig tillämpad integraler å derivator i mitt jobb som nätverkstekniker :va !!

Sånt är livet :huvet
 
Planerar du att bli t.ex ingenjör så ska du lann läsa det. Annars finns ingen större nytta med det förutom att du kan sätta alla Samm'are på plats... :tummenupp
 
dom är inte så farliga.... Lika bra att bygga med allt man kan få tag från gymnasiet så du har fler valmöjligheter sedan när du/om du vill plugga vidare...

jag har massa "onödigt" om man ser vad jag pluggar till nu, men matten var bra att ha.... Man kanske borde lagt ner lite mer energi på det, men vaffan....

:hej
 
Har inte läst E-matten, men D-matten är ju i princip bara trigonometri och det tyckte jag var skitsvårt med tanke på att man bara går igenom den ytligt i A-matten. Har man läst Fysik eller Kemi på gymn-nivå så kanske det är lättare.

Om man har nån nytta av den?! Det beror på vad du ska gå för HS-utb. Läser du vidare till ex. ingenjör, så KAN det ju vara bra att ha grundläggande kunskaper i trigg.... :rolleyes:

BTW: C-matten var ju den matten som var RIKTIGT rolig..... :rodnar

/Fröken inte ett dugg snille.... :mad:
 
Läser Ma C kursen nu.. hittils har jag upplevt den som lättare än B kursen.. Ska läsa D och E också, så det känns lite bättre iaf när ni säger att de inte är så mycket svårare!
 
Måste hålla med övriga talare om att de kurserna inte var svårare än de andra kurserna. egentligen samma sak men lite djupare. Jag fick dock lite strul med F matte (Lokal kurs).
 
Läs det, rätt simpelt, men ack så fint när du skall läsa vidare. D-är krav på de flesta ingenjörsutbildningar tror jag, E e så lätt med så lika bra att göra det. Matte gör en smart. :hihi
 
Då läser jag dom då:) Vet inte ens om jag ska gå på högskola sen :confused: Men det kan ju vara bra att ha gjort dom, har ganska lätt för matte, fast har iofs bara hunnit med A-kursen än..
 
Ska du läsa CIv ing på högskola bör du läsa D och E och du bör lägga ner tid på dom, för det blir bra mkt svårare sen :va
 
erik skrev:
Klarar du C så fixar du D med ungefär samma arbetsinsats, har du lätt med matte kommer du kanske t.o.m. uppleva E lättare än C och D. Så var det i alla fall för mig...

För mig också. D-kursen fick mig dock att öka arbetsinsattsen jämför med C, E var däremot som du säger lättare.

Om man har nytta av det i arbetslivet vet jag ej. Om du ska forska inom vissa områden så har du men annars tveksamt. Är utbildad ingnjör och jobbar inom konsultbranschen med teknik. Inte någon högre matte så långt ögat når, C matten räcker till 99%.

Jag rekommederar dig ändå att läsa, om du inte har nytta av det i arbetslivet så har du det genom att ha det på papper!!
 
Silwer skrev:
Personligen tycker jag D bara var en fördjupning av C.
E begrep jag inget av, det var mer filosofi än matematik.

Hähä, låter som att vi gick i samma klass :D

750RR
 
Även om jag inte jobbar som programmerare så behöver jag i mitt jobb bygga funktioner och algoritmer i en del script. Matten hjälper klart upp logiken när man ska göra sådant.
Sen finns ju iofs de flesta funktioner redan klara, men man måste ändå veta vad den ska göra.
Läste inte naturmatte, utan bara samhällsmatte, det är väl det som motsvarar dagens c-kurs? Sen läste jag lite ing-matte på universitetet, och där kan jag lugnt säga att jag saknade naturmatten.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top