Ni som kör 250SP, R600 samt R1000

GSXR1100R

The older i get the faster i was
Gick med
8 Mar 2003
Ort
South Sweden
Hoj
Gammelgixxer, Kawwaräcer 600, KTM Adventure, KTM Elduro
Om det någon gång i framtiden visar sig att Rookie kör en egen serie utom SM/SO så finns det olika alternativ, antingen kör man träning, kval & race på samma dag (max fyra klasser) eller så gör man detta under två dagar, startavg. blir halverad om man kör endagars jämfört med tvådagars, men å andra sidan får man köra mer om man väljer tvådagars.

Kör man tvådagars så kan man ev klämma in B-förare från 125J, 125R samt 250R, iof inga stora klasser men det vore synd att glömma bort dom.

R600 är idag den största klassen och där finns det förmodligen underlag till A+B final.
 
Endagars. Billig rejsing är bra rejsing. Och vi som är hårt hållna hemifrån (Läs hunsade) kan lättare komma undan med endagars.
 
Endagars och Liten debutant tack! Varför inte lägga till fri träning dagen innan med separat avgift?
 
Teddy skrev:
Endagars och Liten debutant tack! Varför inte lägga till fri träning dagen innan med separat avgift?
Ja det vore muma, endagars med frivillig friträning för dom som har råd & tid.

Kan man blanda 125J, 250SP, 125R samt 250R i liten debu-tant :confused:

Känns lite farligt...
 
2-dagars, helst med möjlighet till träning även dagen innan.
Sen kvalar man två (gärna längre) pass på lördagen. Söndag warmp-up och sen två heat om det går ordna.
Kostar det inte mycket mer än förra årets startavgift så får man igen det i körtid.
 
Endagars är överlägset bäst! Se striders förslg, gärna med ett kval och två rejs
 
Nr:18 skrev:
Endagars är överlägset bäst! Se striders förslg, gärna med ett kval och två rejs
Strålande, fullständigt strålande!

Vad tror vi att vi håller på med egentligen? SM, eller? :hihi

Vi måste sluta lura oss själva, vi är inga underbarn som kör SM, vi är långsamma B-förare. Vi behöver inte tredagarstävlingar med friträning, kval, Warm Up och sånt skit, vi behöver tävlingsträning. Nä, ett kval räcker gott och väl. Sen två race på det. Mmmm...endags B-tävling med ett kval och två race, det skulle smaka gott. :tummenupp
 
Bara att kopiera det som LMS brukar köra. 125Jr, Liten tant ( 125R, 250R och 250SP) samt R600 och R1000.
Endagstävlingar är klockrent. Eventuellt en friträning dagen innan.
 
Endagars med separat träning dagen innan låter bra. Gärna 2 race/tävling då det är det man behöver träna på.

Det blir ju en 2-dagars tävling för de som vill det och en 1-dagars för de som tycker att det passar bättre. Det borde ju kunna vara en perfekt lösning eller?
 
*/ ?>
Nyheter
Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Katalogen börjar ta form!

Stora Motorcykelkatalogen 2...

KTM och Husqvarna återkallelser

Pressreleaser från KTM och ...

Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO

Vulkanen Teide vakar över o...

Äventyr i Algeriet

I januari åker Allt om MC t...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Direkt från Teneriffa! Förs...

CIAO ITALIEN!

Pressrelease från KTM: ...

Nu jobbar vi med Katalogen!

Idag startar vi det digra a...

Back
Top