Nån som kan Bridgestone!

750-R

En dag på banan-andligt lavemang
Gick med
26 Jun 2003
Ort
Sundsvall/Kovland
Hoj
CBR1000rrRace-07+CBR1000-RR-05 för gata+Honda dax70-76 Annars är jag rätt vanlig av mig, jo just ja egna tänder har jag fortfarande de äju lite plus. Å en fru som står ut med alla perversiteter.
Köpte ett stunt-däck med beteckningen Battlax racing r06z YDC. Törs man prova det en varm dag på banan? Tacksam för hjälp:)
 
I dagsläget är det svårt att säga hur väglag/asfaltstemperaturen är just den dag du ska köra, men nedan är en hint om vilken comp som fungerar.

bridgestone.compounds.jpg
 
OOps! Verkar ju vara ett soft-däck jag köpt. TACK för hjälpen i alla fall. Får ta det till våren då i stället. Så kan det gå när man handlar billigt.:)
 
Tjena Micke.
Det funkar bra att köra lite trackday på däcket utan problem.
Vilket år står det på däcket.
Däck tryck ca 1.9 varmt.
Vi körde 6 tim ERF på ett medium däck så det borde funka för dig.
//BC
 
Last edited:
Jag körde Bridgestone 1½ säsong och min erfarenhet är att YDC, soft, funkar bra när det är kallt, dvs vår och höst, men att man måste byta till YCX, medium, när det blir normala svenska sommardagar.

Jag har en jäkla massa mer eller mindre begagnade Bridgestone slicks i garaget som snart går till tippen om ingen kommer förbi och betalar ett par kronor :D
 
Nyheter
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Back
Top