TheDuke2
Ny medlem
Will this tuning also work on the Duke II?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
TheDuke2 skrev:Will this tuning also work on the Duke II?
Basse skrev:180 låter för mycket, det är fel att kompensera för lågfarten med större main jet.
Börja med att höja nålen ett snäpp i taget tills den går bättre (jag skulle även byta main till 170). Är inget svårt att ändra nålinställningen. Skruva bara av plastlocket på förgasaren och lyft upp gummibälgen så hänger nål och fjäder och allt med. Sen ser du hur man ska göra.
Nickeluring skrev:Om den går ojämnt på låga varv (jämn gas), är det något annat man ska skruva på/byta då? Eller ska det bli bra ifall man får till main jet, nål och blandskruv som det ska vara?
Eller kan det kanske ha att göra med det lilla munstycket (1,1 - beskrivet ovan med bilder)? Är original (1,2) fel om man öppnat luftburk och satt på öppna dämpare? Tycker det låter konstigt att man ska ha ett mindre munstycke när man har ett högre flöde...![]()
TheDuke2 skrev:And all this tunin is done with the standard 6G5 needle?
Just want to make sure i have all the parts before i take the bike apart![]()
Basse skrev:När du tar bort "snorkeln" + sidan så får den en hel del mera luft så man får kompensera med luftmunstycket. Det är just till låga varv (lite gas) det används.
Huvudmunstycket utnyttjas mest vid halvgas och över det, det är det du justerar när du ändrar nålläge, hur pass tidigt den slår in förenklat sagt. Därför gör man ofta fel när man bara ökar huvudmunstycket hela tiden. När jag bänkade min 03:a förut så sa meken att 9/10 som kommer in går på tok för fett.
Om jag va dig skulle jag sätta in ett 1.1 luftmunstycke, 170 huvudmunstycke, sätta nålen i mittenläget samt blandskruven i std läget och kolla hur den går då. Testa hur den svarar på gaspådrag vid olika varvtal och justera nålen efter det. Sen kör du "tomgångstestet" för att finjustera in blandskruven till sist.
Här står lite mer ingående hur det funkar, men bortse från stl på munstycken etc, det var innan 03 då high-flow toppen, grövre krökar etc kom.
http://hem.passagen.se/ktm_lc4/?noframe
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |