Någon som vet vilken krog?

Här på sporthoj verkar det som att allt går att få fram.... Så, någon som vet eller som såg detta plakat i stan?!! http://www.aftonbladet.se/vss/stockholm/story/0,2789,1062486,00.html

Det är skrämmande att det är så svårt att fälla för våldtäkt.
" Vid en läkarundersökning kunde man konstatera att kvinnan bar tecken på våld mot ansikte, huvud, armar, ben, bål och underliv." :mad:

Änne mer skrämmande är det hur tjejer kränks i rättsalen:
"En av de åtalades advokat hade en lista med namn på killar som han läste upp och så skulle jag svara på vilka jag haft sex med. Jag skulle också svara på om jag haft oralsex, hur ofta jag dricker och vad jag tycker om sex. Det var hemskt."


Om någon blir rånad kommer denne knappast få svara på frågor som:
- Går du ofta där!
- Brukar du prata synligt och ljudligt i din mobiltelefon?
....och även om frågorna ställs är det knappast något som är förmildrande för rånaren....

- Öh, men vaddå, han gick ju fullt syntligt med mobben fö faen! Mitt i natten dessutom! Då tror man ju lixom att han vill bli av med den!
 
Är det någon här inne som vet att det var verkligen rörde sig om en våldtäkt? Att spekulera efter vad kvällstidningarna väljer att publicera är bara korkat. Att man är oskyldig tills motsatsen är bevisad är en essentiell premiss i alla moderna rättsystem, och jag personligen är jäkligt glad över dess existens :tummenupp

Tror folk verkligen att domare, nämdemän, åklagare och advokater är puckade? Om det nu var så att det inte fanns rimliga tvivel kring incidenten så hade de väl knappast frigett männen?

Om det nu verkligen var så att kvinnan blev våldtagen så förtjänar förövarna självklart ett rimligt straff, oavsett hur många sexuella partners offret haft innan kvällen hon blev våldtagen :huvet
 
Vid just våldtäktsfall så misslyckas sveriges rättssystem ganska rejält allt för ofta. Pratade om det med en kompis som studerar till advokat senast i helgen. Han sa iallafall det är en sån jävla massa skit vad det gäller det där och kunde inte förstå hur någon kan vara en sån riktig jävla hora att man börjar fråga en våldtagen tjej hur full hon var, hur hon var klädd och hur ofta hon har sex. Visst förtjänar alla ett försvar men om det inte finns något försvar så finns det inte. Att nån var utmanande klädd eller full har ingenting med nått försvarstal till en våldtäktsman att göra. Fy fan.
 

Tror folk verkligen att domare, nämdemän, åklagare och advokater är puckade? Om det nu var så att det inte fanns rimliga tvivel kring incidenten så hade de väl knappast frigett männen?

Dom är inte puckade, däremot följer dom det lagen säger, inte det som är "rätt" eller "fel".

Kommer ihåg en av dom första gruppvåldtäkterna.
3(?) nyktra killar träffade en tjej på tunnelbanan som var väldigt onykter. Dom släpade med henne till ett parkeringshus, en kille på var sin sida hjälpte henne att gå för hon var för full för att kunna gå själv.
Sedan "hade dom sex" eller vad man ska kalla det. Under tiden kastade dom cigarettfimpar på henne, kallade henne cigaretthora etc. (Kommer inte ihåg alla detaljer.) Hon anmälde våldtäkt dagen efter.

Rätten frågade killarna om dom verkligen trodde att hon ville ha sex med tre killar hon aldrig träffat tidigare, i ett parkeringshus, samtidigt som dom kastade cigarettfimpar på henne?
Dom svarade ja, killarna var övertygade om att hon ville detta.

Eftersom ingen kunde bevisa att hon inte ville det, så kunde dom inte dömmas för någonting.

Rätten var överens om att det var moraliskt förkastligt, men inte ett brott mot lagen just eftersom killarna var "övertygade" om att hon gillade det.
Uppenbarligen gillade hon inte det eftersom hon anmälde dom för våldtäkt.
Blev mycket liv om den domen och har för mig att dom skrev/skriver om lagen efter det.

Sensmoral, lag är lag, inte moral.
Oftast är den "moralisk", men inte alltid. Det beror på hur den är skriven.
Allt som inte är definierat som olagligt är lagligt, oavsett om det är bra eller inte. Hoppas du fattar vad jag menar.

Edit:
En länk till det klassiska rissne-fallet http://www.aftonbladet.se/nyheter/0005/10/rissnenyast.html
Möjligt att jag blandat ihop historierna men poängen/problemet kvarstår.

:huvet
 
Last edited:
Både Andreas och John har fått sparken från Grabbarnas. Bara en tidsfråga innan deras tid på stureplan är över samt att tjejen överklagar domen till hovrätten.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top