Någon som saknar en Honda xr 650 SM? tråd2

Limez

Liten pinne kittlar bättre än stor stock
Gick med
10 Jun 2005
Ort
Kungsbacka
Hoj
Kronans gröna, inga växlar, fotbroms
Startade samma tråd i Göteborgs-forumet men det är fler som läser här.

Kungsbacka centrum, kl 16:50, 6/7
Blev omkörd av en snubbe på en honda xr 650 (supermotard), han höll fullt spett på 30-väg, killen som körde hade vanliga vardags-kläder på sig och en "moppehjälm". Han hade även en passagerare som satt i bad-shorts och t-shirt, ingen hjälm, benen fladdrande ut i luften, alltså inga bakre pinnar. Körde ikapp dom innan ett trafikljus och kollade lite på dom, då tittade föraren på mig och varvade motorn. Både förare och passagerare var sk. "kulturberikare" och jag kände inte för att följa efter längre och eventuelt riskera att bli nerslagen eller liknande, man vet aldrig nu för tiden.

Hojen brötade ordentligt, ljuddämparen hängde väldigt långt ner på sidan, nästan i linje med sidokåpans underkant. De flesta blinkers var böjada och med krossade glas. Bromsgreppet var böjt innåt/neråt nästan 90 grader, Uppenbart vurpad. Reg-skylt saknades även.

Det var den "vanliga" röd/svarta färgen, såg ungefär ut som på bilderna, fast med någon slags knottrig "film" över kylarvingarna (tyckte jag mig se), ljuddämparen väldigt långt ner, och väldigt schleten.
 

Bifogat

  • Xr650sm.gif
    Xr650sm.gif
    74.8 KB · Visningar: 35
  • hondaxr650.jpg
    hondaxr650.jpg
    81.8 KB · Visningar: 40
*/ ?>
Nyheter
Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Back
Top