Någon som känner för Tax?

DampKid

Gudomlig sporthojare
Gick med
2 Oct 2017
Ort
Kunglig huvudstad
Hoj
Många Hyndor
1671475858869.jpeg

Sv Honda har nu presenterat ST125 Dax som en av nyheterna i 2023 års modellkatalog. Och som vanligt häpnar man över deras ibland surrealistiska prissättning: 52 900 SEK (!!!). Vilket alltså kan jämföras med 45 900:- för MSX125 Grom och 49 900:- för MSZ125 Monkey... (????)

1671475919816.jpeg


Ja...Hur tänkte dom här?
 
tycker fortfarande honda sverige borde ta in ct125...
Plus 1000 på den.

Annars har jag ingen vidare åsikt om priset på Dax. Spelar liksom ingen större roll om den kostar 49k eller 52k. Att priser går upp känns ändå rätt rimligt.
 
Dax var dyrare än Monkey när de bägge fanns samtidigt, för 40+ år sen. Den var lite större både i kubik och storlek. Fun fact, Honda har aldrig tillverkat den där motorn med mer än 10 hästkrafter. Lite förstår man det när man provkör en kinesisk dax eller monkeykopia på 170cc och nästan 20 hästar:brynad
 
Jag hade köpt en sådan hoj direkt om inte priset varit mongo. Kollar även på ny scooter och såg att priset var en halv Tenere 700. Nej tack.
 
Aldrig förstått Monkey crazen.
Inte då, på moppetiden och än mindre nu som "vuxen".

När kines-monkeysarna kom hade vi ett gäng "ungdomar i medelåldern" som moppefuckade runt på såna och hade skitkul, gruppkörningar och upptåg...
Jag hade gärna haft en då och hakat på, för dom hade verkligen skitkul för småpengar.

Hondas egna Monkeys och Dax ligger i en sån prisnivå att det kanske säljs några som husbilsmoppar, små nog att få in i det som brukar kallas "garage" på husbilar.
Nackdelen då är väl att det är en MC och kräver MC kort vilket kanske inte alla har.

Kina-monkey-mopparna är nog mer rätt för dom flesta husbilar också
 
Aldrig förstått Monkey crazen.
Inte då, på moppetiden och än mindre nu som "vuxen".
Samma här, det känns som en sån där grej som man hittar längst in i ladan när man letar efter något, och leker lite med för att man ändå har den en stund, sen glöms den bort igen. Sen hittar man den igen 30 år senare, är lite nostalgisk,, upptäcker att den har blivit hälften så stor, drömmer om en svunnen tid, och glömmer den igen.
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top