zilog skrev:
Jag rekommenderar att du konstruerar lådan ur plana skivor som du monterar med skruv mot aluminiumprofiler, så har jag konstruerat alla mina förstärkarlådor med god finish och utseende. Då har jag förstås lagt ner ett antal timmar med fräsen på den lite tjockare panelen jag har använt som front, samt tillverkat "skalet" av en U-bockat aluplåt, vilket är overkill.
Får man fråga vad det är för förstärkare du bygger? Solid State A/AB/B, klass D eller något annat? Själv håller jag efter ett antal linjära bipolära steg på med mitt andra switchade steg, där även nätdelen är switchad.
Tjoo... mm har oxå funderat på aluminium-profiler. Får nog pröva det!
Men hur fäster du front-plåten? Jag vill helst undvika skruvar i fronten, den ska vara så ren som möjligt med endast en volym-pott och en lysdiod som indikerar om den är på eller inte.
(Notera innan du läser vidare: jag föredrar VÄL-ljud framför MYCKET-ljud)
Jag vet faktiskt inte vilken klass den går i

hehe... är ganska ny på detta. Jag håller på med en så kallad gainclone, basserad på Nationals LM3886. Den klarar av att leverera 68W i 4 ohm eller 50W i 8 ohm. Först trodde jag att det skulle vara klent, men jag har ändrat uppfattning.
Jag byggde färdigt en kanal idag (väntar på delar) och skulle bara testa om den funkade. Fastnade i 3 timmar framför högtalaren och har nu insett att de 9000:- som jag slängde ut på min Harman/Kardon-förstärkare för 2 år sedan var helt bortkastade, en krets för hundra spänn och lite skrotkomponenter låter bättre haha...
Dynamiken är underbara, ifrån lägsta till högsta frekvens. Jag har hittat mängder med bakgrunds-slingor i olika låtar som jag aldrig har hört innan! Ljudet är varmt men har fortfarande rapp och snabb bas. Svårt att förklara. Det närmaste i ljudväg som jag kan jämföra med är med rör-förstärkare!
Nu har jag inte gjort några som helst mätningar och jag är säker på att jag kommer att behöva ändra ett eller flera värden, men det får jag fixa på jobbet.
Hur monterar du dina förstärkare? Hemma-etsat, beställda mönsterkort, labbplatta eller pin-to-pin?
Kul med någon annan här som bygger eget

jag är ju som sagt ny på ljudbygge och har mycket kvar att lära mig.