Jag har funderat på att skaffa en kajak som går att paddla i skärgården. Finns det några kajakpersoner här som kan ge mig lite goda råd hur jag ska börja? Har ni gått några kurser eller är det bara att sätta igång?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag är total nybörjare, är det svårt att hantera en kajak? Är de instabila? Går det att ta sig i en kajak ute i vattnet om man har ramlat ur eller måste man in till land?
Jag är total nybörjare, är det svårt att hantera en kajak? Är de instabila? Går det att ta sig i en kajak ute i vattnet om man har ramlat ur eller måste man in till land?
Alternativt har du en stor klubb i Bråviken som jag tycker borde ha introkurser.
F.ö. är det en j*kla skillnad på kajak och kajak. Allt från havsgående utflyktspråmar typ: http://www.bootshaus.se/category.html/havskajaker
till räserlådor för plattvatten: http://www.bootshaus.se/category.html/racingkajaker
Nyare fenomen är surfskidor som finns i olika rankhetsgrad: http://www.bootshaus.se/category.html/surfski
Havspråmar är generellt väldigt stabila, man får ta i för att välta dem (om det inte blåser/vågar mycket). Riktiga räserlådor (ca 40cm breda) kräver åratal träning att hålla balans i medan motionslådor (48-60cm) klarar man ganska snabbt av . Så det beror helt på vad du vill ha ut av paddlandet. För utflykter i naturen - havskajak, för motion - det smalaste man klarar att hantera. Klubbar brukar ha ett gäng båtar man som medlem får låna fritt och träna i.
/Anders
som ännu inte gett upp hoppet om att plaska fram i räserlåda, bara sista snäppet kvar i rankhet.
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |