Någon här som kan något om skruvkompressorer till verkstad?

Anders

Tidigare Dee_cati
Gick med
8 Mar 2003
Ort
Arboga
Hoj
Säsongsavslutning
Jag har precis skaffat en till lokal där jag ska hålla på med lite snickerier och dylikt och av en slump så ramlade jag över en begagnad skruvkompressor som jag bytte till mig.
Nu har jag dock insett att den är alldeles för stor för mitt lilla behov av tryckluft så jag kommer satsa på en gammal hederlig kompressor istället.

Men nu tänkte jag avyttra den här men har ingen aning om vad den kan betinga i värde. Någon här som kan ha en aning? Jag vet inte hur många timmar den har gått då jag inte har 32A-handske i lokalen så jag får ju inte igång den. Skulle man kunna montera dit en 32-handske på min 16A bara för att få igång den och komma in i menyerna eller är man rökt då?
Den är tillverkad -99 och har inbyggd kyltork och allt sånt, nyservad och i bra skick enligt han jag bytte till mig den från.

En sån här är det:
 

Bifogat

  • Kerdel-compressor-Atlas-Copco-GA-7-FF.jpg
    Kerdel-compressor-Atlas-Copco-GA-7-FF.jpg
    90 KB · Visningar: 86
Ingen aning om vad den är värd men det ska inte vara nåt problem att koppla den på 16A om du bara ska in i menyn å peta.
Om det är Atlas Copco som servat den så brukar det sitta en klibba på som talar om tidpunkt/timmar för senaste service.
Kolla med Tryckluftspoolen, har för mig att dom handlar med begagnade grejer
 
Det går att bygga en övergång Mellan 32A-16A bara för att få igång maskinen för att kolla menyerna. Dock kan det vara så att skruven kickar igång då du kopplar in den. Då kommer det i bästa fall säga plopp i säkringslådan, i sämsta fall säga kasprak i handsken.
Du skall verkligen veta vad du gör och hur skruven funkar innan du gör så.
 
Har för mig att man måste gå in i menyn för att starta dom där men jag har skitdåligt minne så jag är inte säker.
För säkerhets skull gör som ivil säger, lyft ur kabeln som går till A1 eller A2, eller om det finns ett motorskydd som går att bryta så är det ännu enklare
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top