Någon att övningsköra med i lule?

Knoxan

Ny medlem
Gick med
13 Jun 2004
Ort
Luleå
Hoj
WR450F -05
Hej!

Jag heter Erik och pluggar på universitetet i lule. Nu i år tänkte jag ta mitt mc-körkort. Jag skall skriva teorin om några veckor och sedan skall det blir övningskörning. Dock vill jag köra mycket privat för att komma undan så billigt som möjligt.

Jag tänker därför köpa mig en mc redan nu, men problemet är att jag inte känner någon jag kan övningsköra med. (har en polare med mc-kort, men han har bara haft det i 4.5 år. tror inte han kan vara min handledare tyvärr)

Någon här på SH som skulle vilja lära mig köra? Jag har testat köra lite olika tunga motorcyklar och även kört en del cross i min ungdom+ en jäkla massa mil med moped, så jag har en del körvana iaf.

Jag har haft bilkörkort i 6 år och även kört taxi. I lumpen var jag flygplatsbrandman och är utbildad som chaufför på 25 tons brandbil. Så trafikvana finns det mycket av.

Har väl inga större förhoppningar att någon ställer upp, men det skadar ju inte att fråga iaf. Självklart står jag för bensin + ersättning...

Ha en fortsatt trevlig vår nu är den äntligen här :D

mvh
Erik
 
Last edited:
Tyvärr är jag för ung annars hade jag gärna hjälpt dig :(

Jag kan däremot ge lite tips samt visa ställen där körskolan har övningsbanorna för uppkörning vem som helst får vara där :tummenupp
 
Hej!

Det vore kanon det. Får se om det blir köp av mc nu närmaste dagarna. Velar lite fram och tillbaka. Kanske kommer vara på praktik i göteborg från och med juni, så jag kanske skall vänta tills nästa år...men vill ha en mc nu :va :D
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top