MT-07 strypning

Kacper0

Ny medlem
Gick med
1 Apr 2020
Ort
Strömstad
Hoj
Husqvarna FE 450
Hej!

Äger just nu en mt-07 från -23. Idag är den A2 strypt dock så ska jag ta A kortet i år och vill då ta bort strypningen och regga om den till A.
Är det någon som vet ifall det är något man kan göra själv och hur då isåfall, eller är det bara att lämna in den till närmaste verkstad?
Tack på förhand!
 
En grundläggande fråga är hur den är strypt? Det borde stå i registreringspappren, eller om du fick med ett intyg på strypningen.

Men oavsett vem som tar bort strypningen så måste du förbi en besiktning som kan godkänna att den inte är strypt längre.
 
fabriksstrypningen är andra snorklar i luftburken och annan mjukvara i ECU:n. Bökigt att byta då det är trångt som fasen att få ut luftburken. Du behöver dessutom då också programmera om ECU:n vilket kan vara svårt särskilt om man inte vill sabba garantin
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Back
Top