Motorproblem?

Jojye

Perfektaste
Gick med
18 Jun 2008
Ort
Lund
Hoj
2K1 Triumph TT 600
Hej

Köpte min första hoj nyligen Kawa EB 500 och fått problem med den idag.

Vi var ute o körde och jag ligger i ca 70kmh på 3ans växel då motorvarven börjar dra på som fan. Stannar hojen o stänger av motorn då det varvar för fullt. När jag gör det "fiser" det till från avgasröret. Sen när man sätter på den igen så varvar den forfarande som fan i tomgången. Den gick att köra hem men problemet kvarstår. Även när man skruvar ner tomgången till max då motorn borde dö så förblir den opåverkad. Någon som kan komma på vad det kan vara?

Är helt okunnig inom meck så all hjälp välkommnas.
 
Hade liknande problem med min cross där var det hål i insuget, mitt insug var gjort i gummi. Är det gummi insug du har?:va Nee ? eller ?
 
Tjuvluft, antagligen pga, att förgasaren lossnat från insuget.
Eller trottelhäng, antagligen pga, att wiren är klämd/upphakad så att förgasaren ej stänger.
Är hojjen lättstartad fortfarande så är det antagligen wiren.
Skulle jag tro.
 
Tack för svaren, HUr kollar man om det är tjuvluft? Wiren verkar vara fri då man kan ge fullt "rattutslag" åt båda hållentan att det drar emot. Något annat man kan kolla där så den är fri? DEn startar även utan problem
 
Last edited:
Tack för svaren, HUr kollar man om det är tjuvluft? Wiren verkar vara fri då man kan ge fullt "rattutslag" åt båda hållentan att det drar emot. Något annat man kan kolla där så den är fri? DEn startar även utan problem

Kolla som sagt om förgasaren kanske har lossnat lite från insuger och kolla så det inte är hål i insuget
 
Hittade felet, en bit av luftfiltrer har sugits in i förgasaren, är det svårfixat för en kunnig person? Vet någon vad det skulle kosta att få det rengjort?
 
*/ ?>
Nyheter
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Back
Top