Motorolja i RGF?

Tuggummimannen

Miss Blue är färdig!
Gick med
8 Aug 2007
Ort
Tyresö
Hoj
Suzuki RG125F, lättat svänghjul och annan reed
Hej, jag har en suzuki rgf som jag håller på att plocka ihop.
Dock så har jag inga informationspapper till den, så när det kommer till att fylla motorn med olja så vet jag inte vilken olja jag ska använda. Om det är någon som vet så vore jag tacksam för svar!

Mvh
Tuggummimannen
 
Åk till närmsta försäljare och fråga efter motorolja till en 2-t, förhoppningsvis plockar han fram något du kan använda... :tummanupp
 
Jag vet inte vad det skall vara i RGF:en fråga någon med manual eller om tvålen kommer ihåg :rolleyes:

Beror på vilken lamelltyp du har.
 
4-takts olja i en 2-takt:tummenupp

Kör på motul 710 eller 600. Då menar jag den oljan som blandas med bensinen och inte växlelådsoljan.

JA det ska vara motorolja för 4taktare i en 2taktares växellåda. En 2taktare har likadan växellåda som en 4taktare. Alternativet är "växellådsolja" men det är inte bättre på nåt sätt
 
ok, tack grabbar, då var det som jag trodde.
Sen har jag en teori om att hojen kan bli rappare och orka varva ur sexan lättare om man har en "tunnare" olja i motorn, stämmer det tror ni?
 
Alternativet är "växellådsolja" men det är inte bättre på nåt sätt

Faktum är att "växellådsolja" eller transmissionsolja faktiskt är liite bättre.;) EP (Extreme Pressure) tillsatserna i sådana innehåller ofta metaller som tex Zink. Dessa Ep-tillsatser ökar greppet i kopplingen samt skyddar drev, klor och shiftgafflar lite bättre. Men sådana växellådsoljor kan man ju bara använda på hojar med separat bad i lådan, som tex HD/Buell samt 2T-hojar och vissa BMW.

Man kan nämligen inte ha dessa EP-tillsater i motorolja.

Men som sagt, på denna 125.a så lär ju inte kopplingen ha några proplem och dreven i lådan har inte så mycket effekt att hantera. Så här är det ju som du säger lika bra att hälla i vanlig 4T-MC-olja av rätt viskositet. Annars hade man tex kunnat köpt Golden Spectro Gear 75W80 eller annan dedikerad MC-gear oil om man vill vara noga.


/J
 
Nyheter
Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top