Motorlampa R1 2006

"Masen"

Bikerboyz medlem
Gick med
11 Sep 2004
Ort
Vendelsö
Hoj
R1
Motorlampan började lysa någon enstaka gång i höstas men nu lyser den hela tiden.
Jag upptäckte att exup motorn gick ganska länge när jag vred på tändningen.

Jag tog bort exup motorn helt eftersom vajrarna är borttagna vid montering av kat ersättare och mappning.

I displayen visas felkod 17 & 18. Någom vet vad dom koderna betyder? Kan motorlampan reagera på att exupen inte är i gång?

/Tommy
 
Jag sökte lite och hittade några trådar om detta men jag kunde inte hitta info om hur jag ska bygla för att lura lampan. Någon sov vet hur man byglar?
 
Sätt tillbaka motorn, men ta bort vajrarna. Annars finns det en "bygel" som man kan köpa från ebay för någon hundring som lurar ecu:n att exupen fungerar som den ska.
 
Det var så det var från början. Motorn satt där men vajrarna var borta. När man vred på tändningen gick motorn hela tiden samt att lampan lös.
 
Jag har nu testat två olika exup motorer från samma årsmodell men lampan lyser fortfarande. Tror du felet avhjälps av en sån adapter eller så kanske det är något helt annat.
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top