Masonit
Gudomlig sporthojare
Det är ju väldigt naivt att tro att en hel hoj för 5000 kr skulle vara meck och krångel fri. Mekaniken på dessa hojar är ju så enkel så man löser ju i stort sätt allt själv.
\Masonit
\Masonit
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Direkt mobbing vill väl inte jag säga att det är då jag sitter på dåliga erfarenheter från denna importör...
Läs mitt tidigare inlägg.
Jag har läst dina inlägg... varför inte superbilligt och alla andra importörer då inte näms förstår jag inte... samma maskin, samma frabrik, samm typ av container..
Jag hämtade min orion där personligen med deras första container som kom. Dom kan inte stå till svars för annat än det dom gjort..
Hej
Du undrade om motorhandel är något att lita på?
Svaret är NEJ. NEJ NEJ
spelar ju ingen roll om saken kostar fem kronor. köper man nånting nytt ska skiten sitta ihop och framför allt vara helt. jag har totalt undvikit sånna här situationer genom att alltid köpa grejerna på plats. men jag vet att det kan vara svårt för många att ta sig till lagret etc etc. ledsamt att sånt härnt händer :/
varför ska det göra det? är ni verkligen så lata att ni inte går igenom grejerna?
till och med min kawa kx levererades med vissa komponenter lösa för att man endå ska gå igenom dem. många butiker gör detta åt dig, men jag pressade ner priset ganska mycket och gjorde det själv istället... so what?
absolut inget fel med det :O men jag antar att många människor får sig en mindre chock när dom inser att det inte sitter ihop. JAG lider inte men jag lider för som som inte kan det. men då kan man ju å andra sidan undra vafan dom ska köpa sånna saker om dom inte kan spänna ekrarna. men att hjul etc. inte ens sitter fast tycker jag faktist är lite overkill i pris pressningen![]()
jag har liksom många av er erfarenhet av motorhandel som återförsäljare.
nu är jag ingen inbiten motorfantast som farenheit, så jag gjorde det stora misstaget vid leveransen att jag inte kollade så att alla bultar satt åt ordentligt.
för mig resulterade det i en skev bakfälg, men jag tog kontakt med motorhandel.se och kunde försvara mig med att jag inte fått lappen med "tips" på hur man bör sköta hojen vid leverans.
När jag haft en dialog med motorhandel i ungefär en vecka, så fick jag skicka ner hela mitt bakhjul och betala frakten själv, men eftersom detta var en reklamation som dom borde ha betalt, så skickade de inte bara ett nytt bakhjul till mig, utan även ett sprillans tändningslås, helt utan extra kostnad för mig.
Jag tycker att min "orion 27", eller Deluxe-hoj som dom kallade den har fungerat väldigt bra och jag är mycket medveten om att man inte kan vänta sig överdrivet mycket för den lilla summa som jag la ut (4300kr)
Den tvivelaktiga kvalitén på grejerna tycker jag att motorhandel har tagit ganska bra ansvar för, då jag har pratat med många som fått returnera kickar och liknande, mer eller mindre kostnadsfritt.
Det senaste problemet jag har stött på med min dirtbike är att bakaxeln har blivit skev, inte en och inte två, utan tre gånger, trots korrekt montering.
Jag har planerat att kontakta motorhandel någon dag i veckan nu, för att se hur dom bemöter mig den här gången, men jag måste säga att jag inte håller med majoriteten här inne, när ni försöker få dem att framstå som satan själv.
En sak ni som konsumenter borde tänka på när ni vill returnera något är att inte låta agressiva mot återförsäljaren, eftersom dom inte är direkt ansvariga för kvalitén på produkten. Är det något problem så är det bara att framställa problemet sakligt och använda bra argument. Att bli upprörd hjälper inte.
![]() |
Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025
Yamahas TRACER 7 och TRACER... |
![]() |
Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT
Yamaha har presenterat 2025... |
![]() |
Full fart på Bike Trollhättan-dagarna
Just nu har portarna öppnat... |
![]() |
MV Agusta inför fem års garanti
MV Agusta tar ett nytt steg... |
![]() |
MV Agusta förlänger garantin till fem år
Italienska motorcykeltillve... |
Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick
Foto: Bilprovningen Nu ä... |
|
![]() |
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman, Transpo... |
![]() |
Idag inleds nationella potthålsveckan
I år äger Nationella Potthå... |
![]() |
Nationella Potthålsveckan 1-7 maj
Det är återigen dags för Na... |
![]() |
Motorcykelns Dag 3 maj
Den 3 maj är det Motorcykel... |