Motorcykelfisen...

Denna ytterst obehagliga fis är den som i särklass dödat mest människor. Den inträffar företrädesvis i allväderskläder men är även vanligt förekommande i skinnkläder. I normalfallet inträffar följande: Den intet ont anande MC-föraren känner att det trycker på och avfyrar vad denne tror är en vanlig fis. I själva verket har en storvolymig äggmök eller lönnmördare avlagts. Den lagras i kläderna. Vid första guppet eller inbromsningen trycks hela fisen på kort tid via öppningen i halsen in i hjälmen. Visiret immar igen och medvetslöshet inträder vanligtvis ögonblickligen vid fisens inträde lungorna
:rofl :rofl :rofl
 
:lol

68 Motorcykelstället
Denna ytterst obehagliga fis är den som i särklass dödat mest människor. Den inträffar företrädesvis i allväderskläder men är även vanligt förekommande i skinnkläder. I normalfallet inträffar följande: Den intet ont anande MC-föraren känner att det trycker på och avfyrar vad denne tror är en vanlig fis. I själva verket har en storvolymig äggmök eller lönnmördare avlagts. Den lagras i kläderna. Vid första guppet eller inbromsningen trycks hela fisen på kort tid via öppningen i halsen in i hjälmen. Visiret immar igen och medvetslöshet inträder vanligtvis ögonblickligen vid fisens inträde lungorna.
 
90. 2-taktaren
Konsumerande av stora mängder vita bönor samt en 2% blandning av mjölk och ricinolja kan leda till en kraftig gasbildning som kommer ut med en väldig hastighet. Om man kniper i hop skinkorna samtidigt som man fiser uppstår ett ljudfenomen som bäst beskrivs genom att citera presschefen på SAAB:

- Det låter precis som en 1964 års tvåtaktare vid 5000 v/min där choken har hängt sig.

:rofl :lol
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top