Motorcykel rusar på tomgång

Brännjack

Ny medlem
Gick med
10 Nov 2011
Ort
Skövde
Hoj
Yamaha FZR 600
Murphys lag.....

Som rubriken lyder så har min hoj även börjat från ingenstans att rusa när jag står på tomgång eller håller inne kopplingen när jag åker.

Kanske kan detta hänt efter jag tvättade den. Vet inte då den stod stilla några veckor innan jag tvättade och begav mig ut på en provrepa.

Vilken ände börjar jag i?
 
är det FZR 600? Antar att den har förgasare.. Kanske att choken har fastnat eller liknande kör jag med choke lite för länge så rusar den med på tomgång.
 
är det FZR 600? Antar att den har förgasare.. Kanske att choken har fastnat eller liknande kör jag med choke lite för länge så rusar den med på tomgång.

Har kollat den. Verkar löpa fint. Men den kanske har fastnat i förgasaren? Hur fungerar det isåfall med sådana förgasare?
 
Kan inte svara på exakt den förgasaren du har men blir det någon skillnad när du har motorn igång och drar in choken? För blir det ingen skillnad kan det vara värt att forska vidare.
 
Om de inte är choken så kan den läcka luft via ett sprucket insugsgummi eller skit i lågfartsmunstycken.
Testa läckage insug genom att spruta startgas eller /dedorant/hårspray/ (ja alla sprayer med drivgas funkar) på insugsgummina med motor igång och reagerar den i varvtal har du läckage.
 
*/ ?>
Nyheter
KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Back
Top