Motor missljud Bandit 600, Någon som vet?

Rock_maan

Robin
Gick med
16 Sep 2008
Ort
Jörn
Hoj
Yamaha xs400 1989
Hej! Jag har en Suzuki Bandit 600 1996. Den har gått 7400mil. Service på den är helt okänd.

Det är missljud i motorn.
Beskrivning:

Ett hamrande/knackande ljud hörs. Det låter lite mindre då motorn är kall. Det låter alltså mer då tempen har ökat. Det är svårt att avgöra exakt varsifrån i motorn det kommer, men knacket hörs tydligare på vänster sida ( drevsidan ). Jag upplever att ljudet hörs starkast i närheten av startmotorn, och ungefär från mitten av motorn, rakt under förgasarna. Om man lägger örat mot den högra sidan av motorn, mot kåporna hörs ljudet också, då med ett mer skarpt läte. Det är svårt att avgöra exakt vars ursprunget är då det säkert fortplantar sig i motorn.

Ljudet framträder på låga varvtal, kring 2000rpm. Ljudet försvinner i princip helt över 3500rpm. Det är svårt att höra exakt om det låter då också, men klart mycket mindre eller inget alls då.

Jag söker nu någon eller några kunninga personer som har ideer om problemet. Filmklipp på motorn och missljudet finns här:

http://www.youtube.com/watch?v=OCbkGKUV2kE
 
Tjena!
Det där är ramlager haveri..... det är nog bara att riva motorn eller kolla efter en ny.


Hej! Jasså du tror det? Tanken är att jag ska ta upp motorn och kolla igenom den helt nu i vinter. Motorn plockades ur ramen idag. Den står och väntar på arbetsbänken. Jag har mekat och mixtrat ganska mycket förut men dock aldrig med mc motorer. Jag har i första hand tänk att försöka laga denna motor.

Om det är ramlager haveri som du säger, kan man mäta dom och konstatera att det är dom som felar. eller ser man det på dem? Sätter man dit nya standard eller mäter man vevaxeln och beställer efter den?

Kan det vara andra lager som är slut också? Eller något annat? Eller är du säker att det är ramlagerna som gett upp?
 
Svårt att uttala sig så tvärsäkert som föregående talare.
Jag är ännu inte så ung att jag vet allt... ;)

Men visst, ram eller vevlager KAN det vara. Men utan att hört hojen är det ju svårt, då det kan vara många fler saker som kan ge upphov till ljudet.
Tyvärr.

Men ska du nu ändå ta isär den så kommer det ju visa sig när du mäter upp allt noggrannt med mikrometer.
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top