MotoGP: Däckreglerna för 2008 klara

  • Thread starter Thread starter sandstream
  • Start date Start date

sandstream

Guest
Vid dagens möte i Valencia kom Grand Prix kommissionen överens om följande ändringar i däckreglerna som börjar gälla från och med 2008-01-01.

Antalet däck som ska väljas ut på torsdagen före racet ökas från 17 bakdäck och 14 framdäck till 22 bakdäck och 18 framdäck.

Däcktillverkarna kan före säsongens första race välja en bana som de får rätt att testa på i 4 dagar när som helst efter att årets race körts på banan. Testerna får inte göras av en förare kopplad till något team i MotoGP.

Om det tillkommer nya banor i kalendern, som tex Indianapolis gör 2008, eller om en bana asfalterats om ska det hållas ett däcktest på den aktuella banan senast 4 veckor innan racet körs. Inte heller här får förare knutna till ett MotoGP-team användas.
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top