MotoGP - Argentina

Jag satt och undrade varför Lorenzo hade ett orange streck under sitt namn på combined practice-skylten tills jag kom på att det är för att han kör Honda
:crash
 
Last edited:
Snabbaste Yamaha på 14:e plats under sista träningspasset.
 

Bifogat

  • Skärmavbild 2019-03-30 kl. 17.42.06.png
    Skärmavbild 2019-03-30 kl. 17.42.06.png
    132.3 KB · Visningar: 65
Tartarform fortsätter att imponera, och hans stallkamrat imponerar ännu mer, kul!
Mindre kul att Lorenzo startar från 12e, men jag väljer att se det positivt och det är ett klart steg uppåt från Qatar :tummenupp
 
Återigen ser man att VR46 borde pensionera sig. :yoparty

:D:D:D:D:D
Enligt Practical Sportbikes April 2019 så har Rossi ett Racing University med just nu 11 studenter
som Citat:
"The gang hone their skills at the ranch every weekend, when they are not away with MotoGP "(min anm. Moto2, Moto3)
Man har en grusbana i närheten av Tavullia där man kör med YZF450
men man kör också 80cc 2-takt 27hp minihojar på gokartbana
http://www.rmuracing.com.au/?page_id=30
och kör R6or och R1Mor med slicks på Misano och Mugello.

Har jag fattat det rätt (? rätta mig gärna ) så flyger alltså gänget hem direkt efter MotoGP helgen för att träna i Tavullia och flyger sedan veckan efter till nästa MotoGP helg någon annanstans.
Klart "Magistern" håller sig i form ! Det ser eleverna till !
Nicolo Bulega Moto2, Niccolo Antonelli Moto3, Luca Marini Moto2, Andrea Migno Moto3, Francesco Bagnaia MotoGP, Celestino Vietti Moto3, Marco Bezzecchi Moto2, Lorenzo Baldassarri Moto2, Stefano Manzi Moto2, Dennis Foggia Moto3, Franco Morbidelli MotoGP.
 
Last edited:
Jag tror att de två fabriksduccarna kommer vara först över linjen, sen Rossi. Marc kommer inte klara sig förbi de tre första svängarna.
 
Kollade kvalet med min bättre hälft som utbrast att hon hejar på han vars namn hon inte kan säga, "jag ska kalla honom för Q" (Bond, James Bond).

Skickat från min SM-N960F via Tapatalk
 
Kollade kvalet med min bättre hälft som utbrast att hon hejar på han vars namn hon inte kan säga, "jag ska kalla honom för Q" (Bond, James Bond).

Skickat från min SM-N960F via Tapatalk

Kvarten är väl ett passande smeknamn? :hihi
 
Gubben är ju sopslut!
Skämt åsido, men det är skillnad på att sätta en snabb tid på ett pass och att prestera i ett race.
Hoppas ändå på att se honom högt upp i listorna imorgon!

Förutom MM och Crutchlow så var det väl ungeför 10st inom några tiondelar så chansen att han är med i den gruppen i fight om 3:e är ju rätt stor, hur många som är med hela vägen är ju lite oklart men ett gäng av de lär ju vara med så det kan nog bli kul att kolla. :)

MM och Crutchlow blir nog svårt att göra något åt, om de håller sig på hjulen alltså, när det kommer till omkörningar så verkar de två på hondan ha lite extra att ta av så hur de kommer iväg från plattan tror jag inte har alltför stor betydelse.

Snart dags! :yoparty
 
Last edited:
Det börjar bli ganska deppigt att se hur jävla slö Yamahan är jämfört med både Honda och Ducati.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top