Motarhjul till kawa kle 500?

lilltryne

Den modiga lilla grisen...
Gick med
17 Jan 2005
Ort
Göteborg
Hoj
KTM 250 SXF-06, KTM 525 EXC-05
Motardhjul till kawa kle 500?

Pappa har länge pratat om att köpa motardhjul till sin kle 500, men har aldrig fått tummen ur. Nu när jag köpt mig en husa o leker och har mig med den så börjar det klia ordentligt i fingrarna på honom, så nu undrar han vilka hjul som skulle passa till hans hoj. Ligger ju mest hjul till ktm:er och husor ute på blocket, någon som vet om någon av dessa däck passar hans hoj? Behövs några distanser eller annat?
 
Last edited:
lilltryne skrev:
2606813 Pappa har länge pratat om att köpa motardhjul till sin kle 500, men har aldrig fått tummen ur. Nu när jag köpt mig en husa o leker och har mig med den så börjar det klia ordentligt i fingrarna på honom, så nu undrar han vilka hjul som skulle passa till hans hoj. Ligger ju mest hjul till ktm:er och husor ute på blocket, någon som vet om någon av dessa däck passar hans hoj? Behövs några distanser eller annat?

de mesta bruka gå o lösa..
vill han inte bygga om sina orginal då?
använda bakfälgbannan fram.
annars e ju alu fälgar från en mindre sportis ganska bra, simpelt o fixa så att drev o skiver passar.
man kan ta av o schimsa på alla ställen oftast.
de viktigaste är väl att axeldiameter stämmer men de bruka oså gå o lösa. köpa färdig?
http://www.he-motorradtechnik.de/umspeichen.htm

http://home.arcor.de/caesar-germanicus/galerie/galerie.html
roliga bilder.

en som verka ha använt bandit 600 fälgar.
http://www.luehdorf.de/KLE500Seite1.html
 
ozeo skrev:
2607081 de mesta bruka gå o lösa..
vill han inte bygga om sina orginal då?
använda bakfälgbannan fram.
annars e ju alu fälgar från en mindre sportis ganska bra, simpelt o fixa så att drev o skiver passar.
man kan ta av o schimsa på alla ställen oftast.
de viktigaste är väl att axeldiameter stämmer men de bruka oså gå o lösa. köpa färdig?
http://www.he-motorradtechnik.de/umspeichen.htm

http://home.arcor.de/caesar-germanicus/galerie/galerie.html
roliga bilder.

en som verka ha använt bandit 600 fälgar.
http://www.luehdorf.de/KLE500Seite1.html

Tror han är trött på att bygga om, han vill nog bara köpa kompletta.

Sidorna var ju på tyska, är tyvärr ingen kung på det. Fanns det som passade till kle:n och vad kostade de i såfall?
 
wand skrev:
2612281 Bara att ta mått på din hoj och ringa honom och fråga.
Pappas hoj, o de var redan sålda... Tänkte övertala honom om o köpa en duke istället, han har haft kle:n i 10 år nu, dags för gubben o byta upp sig.
 
Tänkte övertala honom om o köpa en duke istället, han har haft kle:n i 10 år nu, dags för gubben o byta upp sig.[/QUOTE]

Hehehe byta upp sig... Näääää Kle:n som är en sån underbar hoj!!! Är själv ute efter ett motardkit. Hör av dig om du finner något som passar utan större modifikationer. Funderade på att göra som den gode ozeo nämnde att modifiera original framdäcket men det kan ju vara kul att kunna återställa utifall att.... Nå väl hoppas du finer vad du söker:yoparty
 
*/ ?>
Nyheter
Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Back
Top