Motard Maffia STHLM (keep it burning)

Vilken är din favorit sida om stan: Norr eller Söder sidan?


  • Antal röstningar
    0
  • Undersökning stängd .
Olof.B skrev:
2424485 Det såg bra ut men krille och andersj var högre:)

Vem var det som hade den "kopparfärgade" 660:n? Om det nu var en 660...?? Riktigt stilig iaf, framförallt framlyset. Det gjorde sig riktigt bra till skillnad från de fyrkantiga som nästan alla har.:tummenupp

BTW: Jag kommer aldrig att låna pengar för att köpa ett fordon.


det var jag det.. tackar
 
Nickeluring skrev:
2423253 Ja, det var skitkul!!! :tummenupp

Tack för alla slangningstips. Var det någon som fick till en bild så man kan se hur det ser ut? Skulle vara bra att se så man kan försöka göra det bättre...


Hoppas det funkar med denna.:tummenupp
 

Bifogat

  • Micke 250 (Large).jpg
    Micke 250 (Large).jpg
    70 KB · Visningar: 84
Nickeluring skrev:
2423253...Grattis till kortet! Du får se till att hänga på från början nästa gång. Lunda på tisdagar rekommenderas oxå för lite slangningsinspiration/träning.

Tackar! Det ska jag helt klart göra :yoparty

Vilket Lunda, kan de kanske va Lunda industriområde i närheten av barkarby du menar? Har inte riktigt koll på var folk brukar så.. :)

Förövrigt Grym bakhjulsåkning av er vid skogskyrkogården, solklar "inspirationskälla" :tummenupp
 
Tack allihopa för en trevlig runda.:tummenupp

Först var det samling vid medborgarplatsen sen bar det av söderut.

Sen tog vi slingerbulten och skansundsvägen, sen blev det fika o glass vid Rosenhill.

Efter det så blev det bulten tillbaks till Jordbro där det övades lite bakhjuls åka.( Heja Nicke:tummenupp )

Efter det stack vi till skogskyrkogården och kolla när ett gäng sporthojar drog förbi med en blinkande polisbil hängades i hasorna.:D

Här är några bilder.
 

Bifogat

  • rosenhill.JPG
    rosenhill.JPG
    84.5 KB · Visningar: 109
  • burnis.JPG
    burnis.JPG
    73.4 KB · Visningar: 109
  • jordbro.JPG
    jordbro.JPG
    98.8 KB · Visningar: 116
Skager skrev:
2425368Hoppas det funkar med denna.:tummenupp

Jamen titta vad fint jag åker. :)


Jii: japp, det är i Lunda industriområde vid Barkaby. JanneS är en av eldsjälarna på tisdagarna. Tror det var han som drog igång det hela. Kul är det i alla fall. Det är några grymma killar som gör en del sjuka stunts.


Janne: fick du någon bild när jag vinglade fram på slangen?
 
Kapten Blåskägg skrev:
2425047 Tack för att du svängde förbi Svea igår, alltid trevligt att surra lite :tummenupp

He he nu har jag pratat med Gun britt om 1Tim ATF på ett villkor från henne att resten av gubbbarna i min grupp kommer!

Jii skrev:
2425565 Tackar! Det ska jag helt klart göra :yoparty

Vilket Lunda, kan de kanske va Lunda industriområde i närheten av barkarby du menar? Har inte riktigt koll på var folk brukar så.. :)

Förövrigt Grym bakhjulsåkning av er vid skogskyrkogården, solklar "inspirationskälla" :tummenupp

Japp den i Spånga omr!

Härligt lång uppförsbacke!
 
Last edited:
Är det någon som ska svänga förbi rosenhill ikväll och sen köra bulten eller ut mot skanssundet?

Helst innan det blir kolsvart då jag har en lite dålig framlykta som jag försöker få ordning på.

Börjar redan tröttna på att åka gata då man inte har nån o åka med.
 
Kanonkul runda, hoppas på en varm o torr höst så man hinner med några onsdags körningar till..och även lite öva bakhjul i lunda.
/M
 
Nickeluring skrev:
2425842...Jii: japp, det är i Lunda industriområde vid Barkaby. JanneS är en av eldsjälarna på tisdagarna. Tror det var han som drog igång det hela. Kul är det i alla fall. Det är några grymma killar som gör en del sjuka stunts...

Ok då dyker jag upp där! Kommer nåra av ni dra dit? Man vill ju inte stå där som ensam motardåkare och bli övekörd av alla sporthojjar :hojraket :tungan
 
Jag ska också försöka komma förbi på Tis om jag får ordning på hojen, har inge lust och köra om den går som en påse nötter!
 
Krille-666 skrev:
2424101 Nä luften var dålig på vägen hem efter den stått typ 2 timmar i garaget så var det ingen luft alls :(. Ställer av hojjen nu för ska börja bygga på den, andra däck kåpor etc så nu blir det ingen mer körning för mig i år. Inte så mycket kvar på säsongen ändå :tungan

Nääää, komigen nu, det är ju massa onsdagar kvar! Tjacka ny slang och kräng om det där på ett par timmar så är det ju fixat.

Vem ska jag annars slaga med på nynäsvägen?????
 
Andersj skrev:
2428813 Nääää, komigen nu, det är ju massa onsdagar kvar! Tjacka ny slang och kräng om det där på ett par timmar så är det ju fixat.

Vem ska jag annars slaga med på nynäsvägen?????

På ett par timmar, nä mindre än det!
 
Andersj skrev:
2428813 Nääää, komigen nu, det är ju massa onsdagar kvar! Tjacka ny slang och kräng om det där på ett par timmar så är det ju fixat.

Vem ska jag annars slaga med på nynäsvägen?????

Mycket som ska göras på hojjen hehe, har en fråga jag fick juh skumma vibrationer i höga farter förut kan det ha något med bakdäcket att göra? Eftersom att det blev punka sen. Ska skära upp däcket sen och kolla vad som hänt.

Anders du får juh extra tid att öva nu juh så kanske vi blir jämlika sen :tuttar :rolleyes: . Dessutom kommer höst vädret nu det brukar inte vara så roligt heller. Men får se kanske kränger på däcket snart :)
 
tåberg skrev:
2425092 det var jag det.. tackar

Ok, du har inga bilder så man kan sitta och :drool ?

Man blev ju inte dirket mindre sugen på att få igång hojen när polaren köpte en jävligt läcker 660 i helgen.
Man blir lite lätt sliten av att åka fram och tillbaka till Kalix på 1½ dygn.:)
 
Olof.B skrev:
2430417 Ok, du har inga bilder så man kan sitta och :drool ?

Man blev ju inte dirket mindre sugen på att få igång hojen när polaren köpte en jävligt läcker 660 i helgen.
Man blir lite lätt sliten av att åka fram och tillbaka till Kalix på 1½ dygn.:)

He he det finns nog en KTM handlare närmare än Kalix jag lovar! :D
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top