Modifiering av originalljuddämpare på en Duke

WestW

.
Gick med
11 Mar 2003
Ort
Brevid VikingMotorPark
Hoj
.......
Modifiering av originalljuddämpare på en Duke.

Och jag har inte råd att köpa något färdigt blänkande för en massa tusenlappar. Är det någon som har gjort det och vad har man i så fall gjort?

Vill göra det för att få det rätta ljudet samt ev lite extra effekt. Finns det ritningar eller text som förklarar vad man ska göra och inte göra någonstans? Funderar på att ta ur original insatserna och få nya byggda i lämpligt material. Då har man ju liksom inte förstört mer än några blanka popnitar om man skulle vilja sätta tillbaka original igen.
Man borrar väl bara ur popnitarna och så kan man ta ur hela insatsen eller?

Om man bygger insatser gör man det i rostfritt eller spelar det ingen roll? Hur ska den nya insatsen se ut tycker ni?
 
Vet inte hur det ser ut i en duke dämpare, men det borde ju bara vara att ta ur orgialinsattsen och ersätta med ett enda långt perforerat rör och sen stoppa med dämpull.
 
WaZZe skrev:
Vet inte hur det ser ut i en duke dämpare, men det borde ju bara vara att ta ur orgialinsattsen och ersätta med ett enda långt perforerat rör och sen stoppa med dämpull.

Det är ju nått sånt jag tänkt mig. Vill att det ska låta lagom och det inte låter som man har ett oljefat som dämpare. Du råkar inte vet om det finns någon skiss/beskrivning någonstans?
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top