Mittsverigebanan

  • Thread starter Thread starter RJ
  • Start date Start date

RJ

God & glad kexchoklad!
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Umeås utmarker
Hoj
2 st Kawasaki KX450F 12:a och 09:a
Är det någon som vet vad som händer med banan till nästa år? När vi gick licenskursen pratade de om att korta ned banan genom att "flytta upp" kurvan efter långrakan. Skulle vara kul att veta vad som är tänkt. Kortar de ned banan vete tusan om jag är så intresserad längre, sporthojar passar inte på gokartbanor. Varje bana med självaktning måste ha en längre raka med tillhörande dethärgåraldrig inbromsning.
 
Sista ryktet jag hörde var att de skulle flytta stängslet efter rakan ända ner till bilinfarten/bommen och bara lämna lite utrymme så att bilar kan köra in och ut på området. På så vis kan de behålla hela rakan och bygga en fungerande avåkningszon.
 
Abloy skrev:
Sista ryktet jag hörde var att de skulle flytta stängslet efter rakan ända ner till bilinfarten/bommen och bara lämna lite utrymme så att bilar kan köra in och ut på området. På så vis kan de behålla hela rakan och bygga en fungerande avåkningszon.
:Bugar Det lät mycket bra! :Bugar
:banana
 
Nyheter
Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Back
Top