Mitt i Haninge rapporterar om ökad polisnärvaro på bulten

Är det någon som är förvånad? Varje dag är det mängder med motorcyklister som bombar satan på denna sträcka med öppna system och inte sällan på fel sida om vägen i kurvor och dyl. Det är snarare förvånande att Polisen inte börjat punktmarkera Bulten förrän nu.
 
Idag uppfyllde de löftet iaf och hårdbevakade bulten. En patrull stod t o m och filmade förbipasserande av någon anledning.

Troligtvis för att om dom filmar till synes samma kille på samma hoj komma förbibombandes i 150kmh vid t ex 10 olika tillfällen under sommaren så kan de sen åka hem till personen som hojen är registrerad på, så har denne lite att förklara sen. Då faller ju argumentet att "hojen var på annons" åtminstone..
 
Troligtvis för att om dom filmar till synes samma kille på samma hoj komma förbibombandes i 150kmh vid t ex 10 olika tillfällen under sommaren så kan de sen åka hem till personen som hojen är registrerad på, så har denne lite att förklara sen. Då faller ju argumentet att "hojen var på annons" åtminstone..

Tror mer att det är för internutbildning eller liknande.

Glädjande nyheter idag var att höra att de tydligen dragit cyklisterna i örat angående deras cykla-7-pers-i-bredd-ofog.
 
Det är som han i MC gruppen säger, skulle det finnas en bana för oss i Sthlm så hade den med största sannolikheten varit fullbokad varje tillfälle under säsongen, men nej det byggs 2 nya fotbollsarenor i miljardklass och en till är på gång, där överförfriskade snorungar i vuxenkropp springer in och skämmer ut både fotbollen i sig och sina klubbar ganska sporadiskt.

Så jävla sant! Finns det nån mer grottmänniskoframkallande sport än fotboll eller?! :huvet
 
*/ ?>
Nyheter
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Back
Top