Missnöjd med ersättningen för min stulna mc

CayLe

De är efter mig!!
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm
Hoj
Kör bil.
Vad ska man göra? Hojen var värd iaf 12k och jag får ut 9k-självrisk(2k). Kan man neka och säga att man ska ha en högre ersättning?
 
Du kan alltid tjaffsa med dom. Anser du att du inte fått tillräckligt måste du dock kunna argumentera för det och inte bara säga att "jag vill ha mera". Bästa är att visa på att den ute på marknaden går för si och så många kronor. Enklast gör du det genom att ringa till butiker och be dom uppskatta värdet på en likadan hoj, fråga sedan om du får hänvisa till dom och vad personen ifråga du pratade med heter. Ring gärna flera butiker, därefter ringer du och snackar med handläggaren och hänvisar till de personer du pratat med som hon/han kan ringa och få samma uppgifter.
 
Räcker det med att man köpte den för 8k och så har man kvitton på 3k som argument? sen kan man ju hänvisa till ett par annonssidor på nätet och påpeka att man INTE får en likvärdig hoj för dom pengarna? Hursomhelst så ska jag ringa och bråka med dom imorrn.
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top