Missljud på Aprilia Rs 125

Gick med
4 Aug 2014
Ort
Österlen
Hoj
Vet inte
Tjena! Har köpt nyligen köpt en ny hoj till, en Aprilia rs 125. Den har gått bra sen jag köpte den och har nu kört cirka 150mil sen jag köpte hojen.

Men nu till det tråkiga!

Den har börjat ge missljud som låter som något slags rasslande. Det hörs vid cirka 5-7k varv och jämnas sedan ut vid högre varv. Man hör det främst när man ligger och "glider" på landsvägen i ca 90km/h.

Trodde först att han spikade, men det var icke problemet.
Och det känns ologiskt att något av motorfästena skulle vara lösa...

Vad kan det vara? Något att oroa sig över? :gnissla
 
hej
Pröva att lossa kåpan vid svänghjulet, ta ett bra grepp med handen och pressa/ryck svänghjulet åt alla håll, uppåt, nedåt, inåt, utåt. Rotera motorn för hand, gärna utan tändstift, känn efter glapp. Känner du ett glapp, knäpp, eller annat fel, fråga någon motorkunnig om den kan hjälpa dig undersöka vidare. Tänk på att magneterna gör att du känner motstånd periodvis.
Kontrollera kedjan, leta efter trasiga länkar eller annat slitage.
Några frågor, som kan leda vidare, är det en särskild växel som du åker på när ljudet kommer, eller hörs det tillomed när du står still och varvar 5-7k varv? Kan du känna med handen på motorn när du varvar, och avgöra om det kommer från höger eller vänster sida?
Skrammel brukar kännas med handen/fingrarna.
En lång mejsel kan användas som hjälp när du lyssnar, lägg mejseln mot motorn och sätt örat mot skaftet, dåliga lager hörs direkt. Flytta mejseln för att leta efter var det värsta ljudet sitter.
Troligen är det inte motorfästen som skramlar, men känn efter för säkerhetskull om någon del är lös, något runt motorn eller kedjan.

Mvh
Tobbe
 
*/ ?>
Nyheter
Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Back
Top