Minikamera test film. 06-11-17

Mögel

Hillbilly
Gick med
11 Jun 2005
Ort
I skogen
Hoj
1x Yamaha, 3x Honda, och en Kina
En liten test film jag satt ihop idag. :)

Tryck här

Mini kameran är en Colour CMOS Camera. Köpt hos teknikmagasinet.

Bilden blev lite sämre när jag fick in den på datan och upp på internet. :gnissla
 

Bifogat

  • 570468.jpg
    570468.jpg
    37 KB · Visningar: 92
Mögel skrev:
2616941 Nee.. :tungan Vadå såg det ut att gå sakta eller? :va

Mnja, FAST jag satt med lappyn i soffan och tjejen kolla på film så jag hade inget ljud på, man får ju ingen direkt fartupplevelse utan ljud... Det gick säkert svinfort:tummenupp

(Filmen hette SÖK jag såg 5 min (tjejfilm varning :zpy) sen vart det Å surfa SH mm (OCh som vanligt, vad tråkig man är :D )
 
Dominator-Rocks skrev:
2616958 Mnja, FAST jag satt med lappyn i soffan och tjejen kolla på film så jag hade inget ljud på, man får ju ingen direkt fartupplevelse utan ljud... Det gick säkert svinfort:tummenupp

(Filmen hette SÖK jag såg 5 min (tjejfilm varning :zpy) sen vart det Å surfa SH mm (OCh som vanligt, vad tråkig man är :D )

Hihi ne det går ju inte super fort precis, Det va ju ganska halt inne i skogen.. :skrämd
 
Synd att du valde att lägga upp den på youtube.
Man får ingen uppfatning om hur bra bildkvalitén igentligen är, då youtube förstör även den bästa kvalitén.
 
Mögel skrev:
2616682 En liten test film jag satt ihop idag. :)

Tryck här

Mini kameran är en Colour CMOS Camera. Köpt hos teknikmagasinet.

Bilden blev lite sämre när jag fick in den på datan och upp på internet. :gnissla

Såg väl hyffsat ut iaf:tummenupp Har roat mig lite en söndag, kameran kostade väl inte en förmögenhet heller?
 
De är ju nästan jämnt dålig kvalité på youtube men de såg ju ut att funka fint med kameran iaf:)
va kostade kameran då ?
 
Tycker kvaliten var helt ok. Filmen var dessutom underhållande såhär när man sitter på jobbet och har tråkigt :tummenupp.
 
sporTlovEr skrev:
2618792 Såg väl hyffsat ut iaf:tummenupp Har roat mig lite en söndag, kameran kostade väl inte en förmögenhet heller?


Minikameran kostar 399:- Men sen måste man ju ha en vanlig kamera med av-in för de ska fungera, Och det är ju inte alla som har. Min vanliga kamera kostade 7900:- Och det var den enda kameran jag kunde hitta med av-in.

Ponrus_J skrev:
2618805 Man får inte köra på gångvägar! :fakta :fakta :fakta

:tungan
 
Last edited:
Mögel skrev:
2619114 Minikameran kostar 399:- Men sen måste man ju ha en vanlig kamera med av-in för de ska fungera, Och det är ju inte alla som har. Min vanliga kamera kostade 7900:- Och det var den enda kameran jag kunde hitta med av-in.



:tungan

Köpte en Canon MV960 i våras för 4k och den har av-in :tummenupp
 
Lam-Kaka skrev:
2619133 Köpte en Canon MV960 i våras för 4k och den har av-in :tummenupp


:gnissla Jag hade säker hittat en billigare om jag hade gått till fler affärer än elgiganten, Men jag är lat. :D
 
Mögel skrev:
2619137 :gnissla Jag hade säker hittat en billigare om jag hade gått till fler affärer än elgiganten, Men jag är lat. :D
Hur är det med såna där kameror, sitter mikrofonen alltid i kamerahuset? Om jag hypotetiskt skulle spela in en film skulle jag gärna vilja ha ett rent motorljud med lite vindbrus, men det verkar ju vara sällsynt på samtliga filmer jag sett. Där är det mest vindbrus, motorn hörs vid stillastående.
Jag har ingen koll, har inte ens en digitalkamera...

/J
 
Jörgen Karlsson skrev:
2619143 Hur är det med såna där kameror, sitter mikrofonen alltid i kamerahuset? Om jag hypotetiskt skulle spela in en film skulle jag gärna vilja ha ett rent motorljud med lite vindbrus, men det verkar ju vara sällsynt på samtliga filmer jag sett. Där är det mest vindbrus, motorn hörs vid stillastående.
Jag har ingen koll, har inte ens en digitalkamera...

/J


Ja tyvärr sitter mikrofonen fast i kameran och det verkar inte som man kan koppla in en separat mikrofonen heller, Men om man kör sporthoj så borde det inte blåsa så mycke om man sätter kameran bakom kåpan? Ska testa detta när våren kommer. Om man inte sätter in en mikrofonen i den vanliga kameran och kopplar ut mikrofon kabeln ur minikameran.. :va Det kan funka. :)
 
Jörgen Karlsson skrev:
2619143 Hur är det med såna där kameror, sitter mikrofonen alltid i kamerahuset? Om jag hypotetiskt skulle spela in en film skulle jag gärna vilja ha ett rent motorljud med lite vindbrus, men det verkar ju vara sällsynt på samtliga filmer jag sett. Där är det mest vindbrus, motorn hörs vid stillastående.
Jag har ingen koll, har inte ens en digitalkamera...

/J

Det var väl ngn som hade en extern mic och placerade den i kutsen?:va
Eller om han lade hela kameran i kutsen.....

Kommer ihåg att det blev ett schysst ljud i alla fall.:tummenupp
 
Mögel skrev:
2619158 Ja tyvärr sitter mikrofonen fast i kameran och det verkar inte som man kan koppla in en separat mikrofonen heller, Men om man kör sporthoj så borde det inte blåsa så mycke om man sätter kameran bakom kåpan? Ska testa detta när våren kommer. Om man inte sätter in en mikrofonen i den vanliga kameran och kopplar ut mikrofon kabeln ur minikameran.. :va Det kan funka. :)

Aha, så det finns ingång för separat mic på en kameror alltså. :tummenupp

Rasorblade skrev:
2619168 Det var väl ngn som hade en extern mic och placerade den i kutsen?:va
Eller om han lade hela kameran i kutsen.....

Kommer ihåg att det blev ett schysst ljud i alla fall.:tummenupp

Det låter smart. Kanhända kan man kanske får bort vindbrus ännu mer med en strumpa över micken.
Det förhöjer ju fartkänslan mer med bra motorsång. Är så less på sk motorprogram på tv när kommentatorerna ska kackla sönder precis de ögonblick när motorljudet är som bäst. :)

/J
 
Last edited:
Jörgen Karlsson skrev:
2619171 Aha, så det finns ingång för separat mic på en kameror alltså. :tummenupp
/J


Ja dom flesta ska ha de iallefall. Men vågar inte säga att alla har de! :va
Men det vet ju försäljaren annars om du ska köpa en kamera!
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top