Mini/Bänk/Hobbysvarv - Finns det något vettigt?

Gick med
29 Apr 2009
Ort
SUV country
Hoj
RD07A
Googlat runt och antingen är det lastgammalt så man gissar på att kvarteret kommer slockna vid inkoppling eller så är det Kina till överpris.

Har inte svarvat sedan skoltiden så jag kan inga facktermer eller faktiska specifikationer men jag vill kunna bearbeta alltifrån plast till stål i mindre skala med bra precision i förhållande till enkelhet att hålla just detta. Ett exempel på denna enkelhet skulle kunna vara bärarmsaxel till en RC bil:

01_umw101_01.jpg

220/380 går bra vilket som men jag har svårt o tro att jag har behov av något annat än vad 220 klarar. Funderade t.o.m. på om det inte finns något enkelt kit att koppla till en skruvdragare =) Nu behöver det inte vara så snikaktigt men om vi säger att den kostar 5000 pengar så ska den banne mig vara bra för vad det är, typ. Inte blyg för ebay eller motsvarande men väger den 40kg så är naturligtvis frakten en aspekt.

Finns detta?
 
Verktygsstallet har nån liten för 5900.Vet en som köpt nån fräs därifrån och den var rätt hyffsad för priset
 
Den såg jag men inkl. moms handlar det snarare om 7500:-, 40kg och inte nästgårds. Tycker det borde finnas än mindre/lättare alternativ, tänk en hylssvarv men jag är naturligtvis inte ute efter någon handjagare.
 
Njae.. klart man skulle må bra av en Blomqvistare men nuvarande layout tillåter inte riktigt det tyvärr. Inom ganska snar framtid, säg till årets slut +/- några månader blir förutsättningarna möjligtvis bättre då jag i bästa fall kan frigöra 5-6mx1m yta för en maskinpark om jag skulle känna för det. Tänker mig en stadigare svarv, pelarborr alt. kombinerad med enklare fräs samt någon vettig alltiallo-svets typ ESAB MIG/MAG, bänkslip och annat småplock inkl. allehanda tillbehör.

Men det är om allt klaffar som jag har detta smashläge som jag längtat efter... Denna "hobbysvarv" är mer för att stilla begäret och berättiga för mig själv att jag är världsmästare i ämnet ;) Nåväl, man ska börja någonstans och jag är inte orolig att få tillbaka rimligt med pengar sålänge jag väljer något vettigt i ämnet enklare svarv.

Med det sagt så går ex. Proxxons minsta metallsvarv loss på ca 5500:- inkl moms + tillbehör men ska jag ha rymligare mått och matning får jag räkna på minst det dubbla, i.a.f. om jag ska ha något där någon svarar för kvalitén. Går att fila lite på priset om jag ex. handlar från bukten eller direkt från ön men med frakt sparar jag i regel som mest in 1000 pengar på detta.

Så ja.. :va
 
En Blomqvistare är aldrig fel för du får igen pengarna den dan de är dax att sälja.... Den är nog dyrare men värt pengarna....
 
Så är det säkert men då är det bara den lilla detaljen att faktiskt hitta en utöver att den ska råka vara i lämplig storlek och för rätt summa =)
 
Det ser ut som om prisnivån på dessa är ungefär det samma som för den maskin du tittat på med matning.

Iaf Blomqvist finns med både längd och tvärmatning.

Mvh,
Igvar
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top