Min otur vänder alldrig

floodi

Sporthojsnörd
Gick med
13 Feb 2005
Ort
earth , europe , sweden , southsweden , Kalmar , S
Hoj
gul 03á
Har varit ute och åkt hojj i ett par timmar , kommer hem , öppnar hissdörren
när jag kliver in i hissen märker jag att hissen har sjunkit ca 50 cm rammlar framåt , och hissdörren stängs. Trycker på knappen som ska gå upp till min våning , inget händer , och dörren går inte öppna.

Jag är fast helt enkelt , trycker på larmknappen , inget händer ingen som svarar
efter har suttit där 10 min , så är det en snubbe som svarar o skickar ut en reperatör , efter 45 min ungefär , så blev jag utsläppt , mitt mcställ är ganska
svetttigt , tog av mig det ganska fort men det hann bli jäävligt blött iallafall

så nu sitter jag här och tar det lugnt och funderar på att gå o lägga mig.....


Trevlig Lördag ........
 
haha. du ska vara glad. en kvinnlig bekant till mig satt fast i 6 timmar i en hiss en gång. dom blev tvugna till att kissa där inne :näsblod
 
Läskigt att fastna, men läskigt att pissa? :rolleyes:

Lite jobbigt blir det när du behöver dricka ditt eget piss i väntan, men annars..
 
Jag hade gärna velat se när du kliver in i hissen och ramlar framåt. :hihi
 
Jaaahaaa!

Dom måste ha jäkligt dåliga hissar i stockholmsförorterna, för där tycker jag att varenda hiss luktar urin.

Jag har suttit en timme i en hiss som längst, den timmen kändes som en hel dag, fy fan vad lite det finns att göra i en hiss.

Ingen :tuttar att fördriva tiden med hade man heller.
Det är annars ett säkert kort har jag sett i filmer, så fort man har fått av dom kläderna så startar hissen igen = max 4minuter fast i hissen
 
Hissoarer kallade vi de hissar som vi levererade till SL från min förra arbetsgivare. De var utrustade med ett lutande hissgolv som avslutades i en uppsamlingskärl för urin.

Hissar som levererats efter 2000 ska vara utrustade med talkontakt som ska fungera när man tryckt in larmknappen i 2 minuter.

Värdelöst fakta men vadå har man jobbat med hisskonstruktion så snappar man upp en del... :argpådato
 
Hisskonstruktör?

Fan, det hade jag också gärna haft på mitt CV!

:Bugar
 
På en fest i Jönköping en gång så fastande några kompisar i en hiss. Det stod att den var max för fyra personer men nötterna var fem.. Vi andra tänkte ta trapporna.
Självklart fastnar hissen, brandkåren fick komma och släppa ut de. Lite kul att se fem killar trängas i en liten hiss då flera av de var ordentligt pissnödiga samtidigt som vi ett stort gäng hälsade på de ibland med en kall öl i handen :)

En utav de har homofobi, så självklart övertalade man kompisarna att kladda lite på han medans man spelade in allt :)

Lite kul också när åtta Brandsta citysläckers kommer i full mundering för att rädda killarna :lol
 
blizzer skrev:
2294037 eller hisskonduktör finns det?

Japp fast inga i Sverige numera, tror jag.
Men i många länder med billig arbetskraft finns det kvar.

I Sverige har vi haft en evighetshiss dvs en hiss som gick runt hela tiden ( på en oval) och skulle man upp tog man hisskorgen till höger när den passerade och skulle man ner tog man hissen till vänster. Det vara bara att hoppa på med sin bästa rulltrappeteknik.
Tror dock att den stängdes för några år sedan eftersom den inte var direkt säker. :hoppa
 
Fluffig skrev:
2294332 Japp fast inga i Sverige numera, tror jag.
Men i många länder med billig arbetskraft finns det kvar.

I Sverige har vi haft en evighetshiss dvs en hiss som gick runt hela tiden ( på en oval) och skulle man upp tog man hisskorgen till höger när den passerade och skulle man ner tog man hissen till vänster. Det vara bara att hoppa på med sin bästa rulltrappeteknik.
Tror dock att den stängdes för några år sedan eftersom den inte var direkt säker. :hoppa

Japp, den finns / fanns på HSB´s kontor på Flemminggatan. Läskig!
 
Fluffig skrev:
2294332
I Sverige har vi haft en evighetshiss dvs en hiss som gick runt hela tiden ( på en oval) och skulle man upp tog man hisskorgen till höger när den passerade och skulle man ner tog man hissen till vänster. Det vara bara att hoppa på med sin bästa rulltrappeteknik.
Tror dock att den stängdes för några år sedan eftersom den inte var direkt säker. :hoppa

Så kallade PaterNoster-hissar finns på sjukhuset här i staden.
Det är bästa sättet att snabbt ta sig en våning upp eller ner, då man slipper stå och vänta, men det är alltid något pucko som sparkar på duken så att den stannar.
(det är en mjuk duk mellan våningarna där man åker uppåt, så man inte ska kunna klämma fossingarna)
Åker man dessutom förbi sista våningen (uppåt eller neråt) så får man se det stora kedjedrevet....
 
Jösses jag trodde att alla evighetshissar (låter roligare än paternoster) hade blivit avstängda och utbytta till lite säkrare typer med korgdörrar.

När jag var på utbildning i Schweiz berättade vi att vi hade den här typen av hissar och de höll på att storkna för det var ju sååå osäkert.

Då hade de å sin sida redan undrat hur vi kunde få köra hissas utan korgdörr bland allmänheten. Det hade varit förbjudet i många långa år hos dem.

Jaja alla har vi olika säkerthetstänkande
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top