Min hoj spottar ut kylvätskan!!

ToL

Heter "Linus" nu!
Gick med
22 Apr 2003
Ort
Västerås
Hoj
Kawasaki
Har övat garagevändningar med min Kawasaki ZX-6R -95.. men ibland när den blivit lite varm - börjar närma sig mitten-markeringen på temperaturmätaren - så spottar den ut kylvätska ur en slang vid bakskärmen.. Det verkar som det sprutar ut kylvätska i behållaren på vänstersidan från den slangen som kommer från locket på kylaren.. det ser ut som det "kokar" i behållaren men mätaren står på under hälften och fläkten går på vid mitt-markeringen på temp-mätaren.. Vet inte hur vatten/glykol-blandningen är längre eftersom jag fyllt på några gånger nu. Har hänt alldeles efter att jag stängt av hojen, startar jag den och kör iväg slutar den spotta ganska fort.

- någon som vet vad det kan vara för något?? :confused:
 
UrbanTiger skrev:
Hojjen gillar inte det du håller på med så den spyr galla på dig :zpy


Mer seriöst. Har du kollat så du inte fått en luftficka i systemet. Har du det så blir problemet bara värre och värre.
Den har fått dykarsjuka helt enkelt :sjuk

Hur kollar jag om jag fått en luftficka och vad ska jag göra åt "dykarsjukan" för att bli av med den??
 
UrbanTiger skrev:
Kläm och pumpa på slangarna luta hojen åt höger och vänster när du gör det. Kolla om det finns någon evakueringskruv.

Ok, tack för tipset! - På tal om att luta hojen så har jag lutat den väldigt mycket åt höger en gång.. :( - då stannade motorn.. kan det ha något med saken att göra må tro??
När hojen är kall och jag startar den luktar det lite "vattenånga" innan den blivit varm.. men jag tappar ingen kylarvätska förrän den spottar ut den..
 
ToL skrev:
Ok, tack för tipset! - På tal om att luta hojen så har jag lutat den väldigt mycket åt höger en gång.. :( - då stannade motorn.. kan det ha något med saken att göra må tro??
När hojen är kall och jag startar den luktar det lite "vattenånga" innan den blivit varm.. men jag tappar ingen kylarvätska förrän den spottar ut den..

Du borde ha en luftningsskruv om luftning krävs. Annars kanske du tom mååte öppna på en slangklammer och få ut den. (Tror inte jag krävs men)

Att den "luktar lite vattenånga" när den är kkall är ingen fara om den inte ryker vitt när du kör..

Att hålla på att krypköra nån längre stund är inge bra. Att köra iväg en sväng och kyla av är aldrig fel.

Finns möjlighet att toppackningen kan vara paj. Kolla om det bubbalr i kylaren när du står och gasar lite.
 
Last edited:
Nyheter
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

Back
Top