Min gsxr 750 -89 Bluddrar

alex_81

Ny medlem
Gick med
26 Jun 2011
Ort
hemma
Hoj
GSXR 750
Hej!

Fattar inget och blir jävligt trött på hojen.
den går fint tills man trycker på eller full gas på högre växlar. Då börjar den bluddra lite och sedan släpper den till och går bra.

Snälla hjälp någon


/Alex
 
Kolla, filtret eller rengör förgasarna till att börja med, kolla chokevajern!
 
Det är väl vakumförgasare på den? Ett enkelt fel att se är om vakummembranen är hela. De kan spricka av ålder och då lyfter ju inte den throtteln rätt. Men vad vet jag:confused: Lyckades inte ens fixa mina egna...:död

Men man kan ju ha tur med så att det är såpass enkelt.

Bytte mina och hade samma egenhet på de jag bytte till (Mikuni RS) när den var kall. Lite tendens till samma hyss när den var varm. Höjde i det fallet nålarna ett snäpp och det blev mycket bättre. Men det lär ju inte hjälpa i ditt fall eftersom den gått bra, och nu går sämre, måste det ju vara rätt där.
 
ja just. glömde att berätta.

förgasarna är rengjorda och inställda på vakuum, ringen på nålarna är på mitten av 5 steg. det är mikuni förgasare.

kan det vara stiften? kan det vara så att den behöver mer bensin så jag måste flytta ner nålarna. 4:e uppifrån
 
Nyheter
Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Nyheter från Wunderlich

Wunderlich är ett företag i...

Stark Future tredubblar omsättningen

Barcelona, Spanien – april ...

Harley-Davidson lanserar RIDE

Pressrelease från Harley-Da...

KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Back
Top