Mikrosokopisk repa i gaffelbenet.

Wip

Minst 2 mil.
Gick med
11 Mar 2003
Ort
Uppsala
Hoj
KTM 690 SMC
Mikroskopisk repa i gaffelbenet.

Hello,

Tänkte kolla om någon vet om det går att göra någonting åt en pytterepa i gaffelbenet? Måste ha följt med smuts när jag bytte olja i förra gången. Trodde det var packningen som lämnat in, men kan konstatera att det pyser ut lika mycket efter att jag bytt packboxen. Hittade tyvärr en pytteliten repa, presis så den syns, men om man drar med nageln över den så känns det att det är ett litet hack. Mitt i fjädringsvägen givetvis :huvet

Min fundering är om det går att polera upp en sådan liten repa?
Om det går, med vilka produkter, och var får jag tag på dem?

Mycket tacksam för svar,

// Wip
 
Last edited:
Godmorgon kompis!
Har ingen aning hur du får bort repan. Benet är inte belagt/anodiserat med nåt hokuspokus va? Vanligt kromat? För att inte få en diameterförändring så måste du väl fylla med nåt först och sen slipa?

Gixxern är på bänkkörning nu. (Läs tråden intill)
 
Jag lagade gaffelbenen på en cross genom att löda igen skadan och sedan slipa / polera med väldigt fin smärjelduk, resultat blev bra och gaffeln höll tätt.
 
Får man tennet att fästa på kromet?
Och hur är det med de där nyare gula ytbehandlingarna, fäster tennet där?
Det är ju högintressant om man kan "lappa" repor med mjuklod men hur blir det med slitagetålighet?

Jag har för övrigt lämnat ett repigt (knarren hade gått ikull på grus) slip-on till proffesionell slipare. Blev som nytt, han slipade ner tills reporna var borta, därefter polerade han. Blev satanbra!
Men går det på gaffelben? Krom är ju rätt hårt att slipa i. Å andra sidan är ju en riktig slipare van vid just krom.
 
UrbanTiger skrev:
Är du säker på att du inte fått en grad precis där du har repan.QUOTE]

Inte helt säker nu när du säger det, ska kolla lite extra när jag kommer hem, bara ganska så säker. Jag synade den bytta boxen hyffsat nära tyckte jag. Får göra en ännu närmare koll när jag kommer hem.
Om det nu skulle vara en grad, hur fin smärjel för att putsa lite, och var får man lättast tag på så fin duk? Fan, jag vet ju inte ens var man får tag på Autosol :va

// Wip
 
Oftast så funkar det att bara slipa ned med ett grymmt fint våtslip papper för att bli av med grader. Har gjort det på gammel Hondan pga att någon tidigare idiot slagit ner packboxarna med hammare och missat lite :kocko . Där snackar vi märken. Efter en fin polering så sluter även packboxen tätt där.
 
Jag löste problemet genom att våtslipa med 1000 våtslip och ungefär en liter olja och längstgående slip rörelser. Man kan se antydningar om var repan fanns, men inte känna någonting. Efter hopmontering så svettas det inte längre när jag belastar benet med min egen vikt. Provkörning har jag inte kunnat göra.

Tack för förslag på lösningar.

// Wip
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top