Mer hk?

...999...

Ny medlem
Gick med
16 Oct 2006
Ort
Dalarna
Hoj
none
Letar efter en mc motor som har ca 180hk orginal, men dom är ganska svår hittade och kostar väldigt mycke.

Men de finns många motorer med ca 150hk, är de mycket jobb att få upp en sån 30hk till (minst) ?

Tex. en -00:ans r1 har ca 150hk och en -06:ans r1 har 180hk. Vad är de som skiljer dom? Är de topplocks utformning eller e de kamaxlar? skulle vara trevligt om man kunde ta en -00:ans r1 motor å få upp den till ca 180hk utan att turbo ladda.

Någon som har några tankar och idéer??
 
Letar du efter en som har 180 hästar på pappret eller i verkligheten? Jag tror det bara är modell Hayabusa, ZZR1400, Y2K som har över ~170 original.
 
Har du mer info om cbr:en så kan de vara intressant ;P

Klart ja söker efter verklig effekt och inte papper, men tkr de låter skumt om yamaha skulle marknadsföra att du ökat effekten och inte gjort de... Då skulle ialf jag, om ja ägde en ny r1:a stämma dom för falsk marknadsföring eller nått liknande... men de är en annan diskution.
 
Nyheter
Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Back
Top