Medel för polering med dremmel [kanaler]

andersbrink skrev:
Vad man uppnår med en lite ojämn yta är att det lättare skapas ett s.k. "boundary layer" som låter den stora luftströmmen flöda bättre.

http://www.desktopaero.com/appliedaero/blayers/blayers.html

Skulle vilja säga att ett laminärt flöde alltid är fördelaktigt när det gäller strömningsförluster såvida man inte får laminär avlösning.
Ej jämn yta krävs för ett laminärt flöde.
Den laminära avlösning har en mycket större "vak" än om luften hade varit turbulent innan. Turbulensen har mer energi och fyller vaken bättre. Om strömningen är laminär eller turbulent beror på reynolds tal mm. Golfbollen är ett exempel på detta med sina turbulens triggnings ojämnheter. Dock är ren strömningslära och vad som krävs inne i en motor annorlunda kan jag tänka mig.
 
Så, rent teoretiskt... vad händer om man polerar insuget spegelblankt och sen skapar gropar precis som på en golfboll?
 
fireblade skrev:
Så, rent teoretiskt... vad händer om man polerar insuget spegelblankt och sen skapar gropar precis som på en golfboll?

Rent teoretiskt så har du ödslat tid på något som utföras på ett enklare sätt och därigenom suttit och ugglat i garaget över sommaren istället för att åka hoj med polarna. :D

Letar du i forumtrådarna hittar du mer information om det här. Det har diskuterats tidigare.
 
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top