MC White Shadow, kondomer och busskort

AndreasC

Ny medlem
Gick med
19 Feb 2009
Ort
Göteborg
Hoj
R1 (-03), 690 Enduro (-14)
Vi (jag och sambon) hade hunnit bo i det nyligen inköpta huset, så långt ut på vischan du kan komma, i ett par veckor innan jag fick betala priset för min naivitet.

Det var en solig dag i maj, kanske juni, och det var dags att klippa gräset, innan man tog hojen till kvällsskiftet. Jag traskade bort mot carporten; den gamla Tornardon stod och väntade på mig, gött det. Däremot hade min Hornet 900 bytts ut mot en longboard, kondomer och busskort. Jävligt dålig deal om du frågar mig.

Nån hade, mellan att jag parkerade hojen i carporten runt midnatt, och då jag fick för mig att gräset hade vuxit tillräckligt, bestämt sig för att min hoj var alldeles för lätt att stjäla för att låta den stå. Hade jag varit lagd åt det hållet, hade jag förstått honom, då det det bara var att leda ut den och traska iväg. Nej, varken kätting, skivbromslås eller ens styrlås hade använts :dummer - Det är fan i mig på gränsen att jag tycker det är värt att slänga på dessa lås där jag bor, trots empirin, ens idag. Men jag gör det ändå. Har numera blivit ganska paranoid, och springer ut med påk och yxa om jag hör nåt mysko.

Jag fick iaf tag på pundaren (ja, det var en riktig pundare), då han inte hade hunnit mer än en halv kilometer, och min sambo som var ute med bilen och kikade runt, kom ikapp en kille som gick och knuffade på gamle bettan.

Det är väl känslomässigt preskriberat nu, så jag tänkte dela med mig av denna, då obehagliga upplevelse, som jag numera ser tillbaka på och mest garvar åt; speciellt med tanke på vad han, denna ädlare tjuv (ja, det får man ändå säga!), lämnade efter sig:

20140521_114839(1).jpg
 
Tror det var dig jag köpte min framlampa ifrån och man skulle aldrig tro att det skulle kliva en pundare förbi där ute i skogen ;-)
Men tur att ni hittade Mc´n :-)
 
Kan syftet med kondomerna vara att hjälpa dig på traven med att känslomässigt preskribera händelsen?
 
Men det är väl som alltid med sånt man inte känner till.
Kanske nån "frisk" pålitlig försökskanin kan punda till och se hur man ser på saker och ting från andra sidan staketet.
Eller varför inte söka upp honom och bjussa på en tuva eller ett strå och fråga.
Jag har hjälpt några av dessa tillsammans med arga snickarn och dom har sina historier.:fakta
 
Nyheter
Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Back
Top