Mc till uppkörning -lika dyrt som utbildningen

Cnas

PIMP
Gick med
5 Dec 2006
Ort
Hägersten
Hoj
06-08 Sv650, 09 Z750
Det är störtlöjligt vad dyrt det är att hyra mc av skolorna som privatist.

Ingen i söderort som möjligtvis har Suzuki GSX 750 som står och dammar?
;)

Skämt och sido...
vet någon en skola som hyr ut billigt till uppkörning?
 
Det är störtlöjligt vad dyrt det är att hyra mc av skolorna som privatist.
Såå... Varför skulle en trafikskola ens släppa iväg en hoj till någon de inte vet vem det är eller hur denne är på att köra? Det kan ju vara någon nolla som aldrig har kört hoj tidigare och sedan kraschar hojen det första den gör.
 
Man får inte hyra på Mabi om man inte har kortet vad jag hörde. Jag rekomenderar att du tar en lektion på Artrec och sen hyr deras hoj till uppkörningen.

www.artrec.se

Mabirent:

R850 R
2-cylindrig 4- takts motor på 848 cc, 70hk, vikt körklar 238kg, katalysator.


====>
Lättkörd motorcykel speciellt för dig som övningskör eller skall köra upp.
<====


Dygn ink. 100km Överst km Vecka ink. 1000km Extra dag ink. 150km Helg ink. 500km
1.050:- 2,00:- 5.775:- 960:- 2.985:-


Av säkerhetsskäl kan MC ej hyras utan att förare samt ev. passagerare har fullständig säkerhetsutrustning. Komplett utrustning finns att hyra till förmånliga priser. Utrustning kan endast hyras i samband med MC hyra.


Dag
Helg
Vecka

Hjälm
50:-
100:-
300:-

Gortexställ
50:-
100:-
300:-

Stövlar/handsk.
25:-
50:-
150:-

Komplett utr.
100:-
200:-
500:-


Förare måste av försäkringsskäl vara minst 24 år och innehaft för modellen giltigt körkort i minst 2 år.

Alla priser inkl moms. Min deb. 1 dygn och räknas i 24 timmarsperioder. Nytt dygn debiteras efter 2 överstigande timmar. Samtliga motorcyklar levereras med full tank och skall återlämnas dito, om så ej sker uttages en separat avgift för upptankning. Betalning skall ske i förskott med de vanligaste betal/kreditkorten. Kontant betalning accepteras Ej.

Samtliga MC är helförsäkrade, självrisk vid skada är 15.000:- inkl moms. Självriskreducering kan tecknas mot en summa av 125:-/dygn. Självrisken reduceras då till 2500:- inkl moms. Självriskreducering täcker Ej skador uppkomna pga. hårt slitage.


====>
Övningskörning Handledare med giltigt A-körkort skall vara med när utlämnandet av motorcykeln sker, då handledaren är ansvarig för motorcykeln. Vid uppkörning uppgår självriskreduceringen till 250:-/dygn. Se särskilda villkor.
<====
 
Så ca 800kr kostar vägverket och 1100 får båge, blir dyrt om man kuggar. :mad: Får låna pappas V-STROM 1000. Blir dom sura om man kommer till uppkörningen på hans hoj? :D
 
Så ca 800kr kostar vägverket och 1100 får båge, blir dyrt om man kuggar. :mad: Får låna pappas V-STROM 1000. Blir dom sura om man kommer till uppkörningen på hans hoj? :D

Strommen är ruggans lätt att köra krypkörningen med, så den kan jag rekommendera. Tror inte dom blir sur, bara imponerad :tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top