MC-Poliser...

vilken onöödig polis kongo! ;p

shitbritt ! jag ska nog ta en annan väg hem till byn uppsala idag ja.. åker förbi arlanda i normala fall , E4 lär väl krylla av p0li53R idag antar jag..


/z
 
Senast jag hälsade på en mc-polis (på civil-offroadare) var efter en powerwheelie över E4:an - fick bara en lång blick till svar. Fast vad vet jag, han kanske hade växeln i och inte kunde släppa kopplingen.

Att släppa styret är inte farligt. Det är bara såna där dumma påhitt som de tar till när de har en pissig dag på jobbet och blivit "påsatta i röven" av närmste chefen och måste hävda sig mot någon. Kongo såg väl ut som ett lämpligt offer... :)
 
Jag fick faktiskt en glad hej tillbaks när jag tvärnitat in i en laserpistol kontroll...

Jag blev helt enkelt så nervös att det kortslöt och jag hejade. Antar att han trodde att han kände mig eller något!
 
Jag sitter o asgarvar här!
Det är så sjukt så det finns inte!

Jag har hittills bara hälsat på en MC-polis. Han stod vid vägkanten o spanade och jag räckte upp handen och han hälsade tillbaka.

Tur du inte tjafsade med honom Kongo, killen måste verkligen haft asfalterad sandlåda som barn.

Peace!
/RuffRyder
 
Vilket arsel! Jag har hejat på polisen några gånger (utan inblandad laser) och dom brukar nicka eller vinka tillbaka. Denne konstapel måste vara sur för nått, kanske kommenderad på jobb i regnet pga stadsbesöket fast han egentligen var ledig eller nått... pinsamt.

Nu skall jag heja på ALLA mc-poliser i fortsättningen.
 
Hade en trevlig träff med två MC-poliser idag.

Var på väg till jobbet runt nio tiden. Försoven som man var så hade man ju lite bråttom..

Ser två MC-snutar i backspegeln när jag åker från solna centrum mot karolinska.. Bara att hålla 50-55 hela vägen. De ligger snällt kvar bakom och spärrar alla som vill om. Kul värre. *not*

Som tur var så svängde de av vid KS.
Passa er för staden i eftermiddag. Många OINKare ute o åker

EDIT: Tackar min lyckliga stjärna över att de inte såg att skyltbelysningen är icke existerande. Det är nämligen ombesiktning på det... :p
 
Lita ALDRIG på en polis.......... så e det

fast man undrar nästan vad denna hade uppe i röven
 
Det har sagts förut och jag säger det igen.

"Hemligheten är att hälsa med HELA handen, inte bara långfingret".
 
Dem har alltid bara vinkat att jag skall sänka farten när jag mött dem.

Och det fåtal gånger jag har behövt konversera med dem har de faktiskt varit riktigt otrevliga och nitiska.
Polisen är otrevliga, men det kan nog vara lite av ett krav för att få jobbet. Många av dem som de tampas med är ju själva svin och lyssnar inte på vänliga poliser.


//Fredda
 
Vilken jävla bögröv, han borde skjutas i nacken och slängas i diket!. :mad: :mad: :mad: Ok att dom sköter sitt arbete men att bemöta en trevlig hällsning men en sådan attetyd borde det vara dödsstraff på!. :fakta
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top