MC-mässa Köpenhamn 9-11 februari 2007

Kris955

#6 SEC
Gick med
12 Dec 2005
Ort
Köpenhamn
Hoj
Aprilia RSV4 RF -18 team #6 SEC, Triumph Street Triple -08,...
Hej,

Vill bara informera att det är en MC-mässsa i Köpenhamn 9-11 februari 2007. Danska MC-mässor är typiskt mindre än svenska p.g.a. att det säljs så mycket färre motorcyklar i Danmark p.g.a. dom höga straffskatterna. Men om man bor i Skåne så kan det vara värt ett besök i Köpenhamn.

Årets mässa avhålles i Forum, som ligger ganska centralt på Julius Thomsens Plads. Tunnelbanan Metro stoppar precis utanför, så det är lätt om man tar tåget från Malmö. Kan alltid vara uppmuntrande en kall februari.

Hemsida med (lite) info: www.motorcykleribella.dk

.
 
Låter som en bra grej att göra i vinterkylan (om det blir nån).
Synd bara att det är samma helg som mc-mässan i Varberg.
Jaja, kanske hinner man me´ båda. :hojraket
 
Kris955 skrev:
2670329 Hej,

Vill bara informera att det är en MC-mässsa i Köpenhamn 9-11 februari 2007. Danska MC-mässor är typiskt mindre än svenska p.g.a. att det säljs så mycket färre motorcyklar i Danmark p.g.a. dom höga straffskatterna. Men om man bor i Skåne så kan det vara värt ett besök i Köpenhamn.

Årets mässa avhålles i Forum, som ligger ganska centralt på Julius Thomsens Plads. Tunnelbanan Metro stoppar precis utanför, så det är lätt om man tar tåget från Malmö. Kan alltid vara uppmuntrande en kall februari.

Hemsida med (lite) info: www.motorcykleribella.dk

.

Låter som ett bra tips! Jag kommer inte hinna med 2 hjul i år men kan ju inte vara utan den årliga mc-mässan.

Hur stor är mässan i ett ungefär?
 
Dit ska jag definitift i alla fall:)
får se om det blir sthlm oxå men kphmn blir det:yoparty
 
TukTuk skrev:
2670470 Låter som ett bra tips! Jag kommer inte hinna med 2 hjul i år men kan ju inte vara utan den årliga mc-mässan.

Hur stor är mässan i ett ungefär?

Well, eftersom marknaden är mindre i Danmark än Sverige pga danska straffavgifter så satsar danska mc-branchen vart annat år. Vart annat år är det en stor och rejäl mässa och vart annat år är den på sparlåga. Ungefär. Är inte säker på vilket år det är 2007, men tror det är den stora.

Lite bilder från tidigare år. Dock mest med Triumph-vinkel.
http://217.116.240.171/triumph-kbh/udst20060224/udst20060224.htm
http://217.116.240.171/triumph-kbh/udst20050218/udst20050218.htm

2005 fanns det både lättklädda modeller, MotoGuzzi MGS-1, Honda Runar, och Rossis VM-vinnare M-1. Det var ingen replica, men den äkta M-1 Rossi vann MotoGP VM 2004 med. Vilka detaljer, rena himmelriket. Värt besöket bara det. Men... vi får inte se såna cyklar ofta på utställningen dessvärre.

.
 
Last edited:
MC-mässa Köpenhamn 16-18 februari 2007 !!!!!

UPS.....

Det går två (!!!) MC-mässor i Köpenhamn i februari. Den 9-11 febr i Forum och den 16-18 Febr i Tappehallerne i Hellerup.

Det är www.mcshow07.dk den 16-18 febr som är den med alla förhandlarna. Dvs den rigtiga mc-mässan. Tappehallarna ligger på den gamla Tuborg-grunden i Hellerup om ni varit där förr. Med offentlig transport så tar man S-tåget till Hellerup station, och en buss (eller taxi) därifrån. Annars är det ok med parkering vid Tappehallarna. Adress: Dessaus Boulevard 46, 2900 Hellerup. Hitta med hjälp av http://www.krak.dk/Kort.aspx eller www.viamichelin.com

Mässan 9-11 febr i Forum utställer olika klubbar, inte större förhandlare. Lite förvirrande med två mässor tycker jag. Men nu vet ni.

.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top