MC-ljud

tobbe

Varför blir det höst?
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Norr om Sth
Hoj
Diverse...
Har fått i uppgift att samla in lite olika mc-motorljud till en liten fest där festobjektet ska försöka känna igen de olika ljuden och säga om det är en enstånka, twin, trippel eller radfyra (t.ex.). Vet nån var man kan få tag på mp3 filer eller liknande med motorljud (inte Kazaa, sabbar datorn :mad: )?

/Tobbe
 
*pust* vilken tur att tråden inte handlade om det Mc-ljud som jag trodde du mena först. Nämlich det som sitter i en Goldwing :eek: :eek: :D
 
Det funkar inte med CD-skivor då? Jag har tre stycken fyllda med brumbrumljud från olika cyklar. Ducati Passions samt två st blandade från Bike.
 
Penguin skrev:
Det funkar inte med CD-skivor då? Jag har tre stycken fyllda med brumbrumljud från olika cyklar. Ducati Passions samt två st blandade från Bike.

De går ju att konvertera till mp3or :)
 
Gå in sporthojs hubben och sök på Ducati pasison så får du nog upp några som har den iaf (Jag har den)
 
Penguin skrev:
Det funkar inte med CD-skivor då? Jag har tre stycken fyllda med brumbrumljud från olika cyklar. Ducati Passions samt två st blandade från Bike.

Strålande :bow kan man få låna dem, så blir både jag och festobjektet lyckliga. Om det inte spöregnar så kommer jag till Rörken på måndag om du ska dit kan jag ju ta dem då. PM'a mig så löser vi det.

Tobbe
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top