Mc-körning i busskörfält i Göteborg

janric

Ny medlem
Gick med
3 Feb 2006
Ort
Alingsås
Hoj
Yamaha FJR1300, Triumph Street Triple R
Följande har funnits på SMC Västragötalands forum en tid. Hoppas på fler reaktioner via sporthoj.com.

Busskylt-300x300.jpg

Under mässan På Två Hjul lyckades SMC Väst bjuda in Trafikverket, Transportstyrelsen, länsstyrelsen och Göteborgs Stad. Samtliga närvarade utom Göteborgs Stad, vars representant akut tvingades åka hem till sjukt barn. Hoppas barnet frisknade till snabbt.

Undertecknad och Maria Nordqvist fick en mycket givande diskussion. Myndigheterna gav sin syn på problematiken och hur de handlägger denna typ av frågor d.v.s. lokala trafikföreskrifter. Man kan väl säga att vi fick en del att fundera på.
Det har vi gjort under våren och tänker lämna in en ansökan om möjligheten att få köra mc i busskörfält i Göteborgs storstadsområde.

EFTERLYSES: Ni som ofta kör mc inom Göteborgs storstadsområde: Vi önskar era förslag på busskörfält där ni ser stor nytta av att få möjlighet att köra mc. Andra får givetvis också lämna förslag.

TÄNK TILL: Syftet med mc i busskörfält bör kunna motiveras med ökad säkerhet, miljövinster, minskad trängsel, framkomlighet. Inte minst med tanke på kommande trängselskatter.

Lämna förslagen genom svar på detta ämne är ni bussiga.

Jan Rickardsson
Serkr SMC Väst
 
Bussfiler på E6 norr/söder ut mellan Tingstadstunneln och Angeredsbron.
 
Dah Hammarskölds leden + Övre Husargatan. Hoj i bussfält minskar trängsel för övrig trafik och har ingen påverkan på bussarna, för att minska biltrafiken bör man ju göra det så enkelt som möjligt att välja och komma fram med andra trafikslag. Har svårt att se någon negativ effekt av att tillåta mc att nyttja bussfält.
 
Bussfilerna på Öckeröleden (väg 155).
Där får ju till och med bilar med 2 eller fler passagerare köra samt tunga fordon.
 
Egendomligt att denna mc körning i bussfiler tydligen bara ska få äga rum i Göteborg. :va :crash

Grejen där är väl att huruvida man får köra i vissa filer är reglerat i dom lokala trafikförordningarna.
En sådan ansökan ska med andra ord bara innehålla gator inom en kommun.
Göteborgs stad kan inte ge oss i Stockholm tillåtelse att köra i bussfilerna då dom inte bestämmer över bussfilerna i Stockholm.
 
E6an norr om staden för att det titt som tätt händer att folk inte ser oceanen med stillastående bilar och dammar in i kön i 90knyck.

Står du bakerst i kön på mc då bör du ha flygcert.

Dessutom är det säkrare att ta bussfilen än att glida mellan långtradarna.
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top