mata GPS med el?

KiMotard

Ny medlem
Gick med
3 Nov 2007
Ort
södermalm
Hoj
KTM 625 SXC - 05
Har precis köpt en gps till hojen (TomTome one). Ni som har gps monterad på hojen, hur har ni dragit el till den?
Vore ju smidigt att på nåt sätt koppla in så man slipper köra på GPSens batteri..
 
Jag har mitt fäste till min Garmin Quest kopplat direkt till batteriet.

Bäst är ju om du kan ta ifrån något ställe som stängs av när tändningen bryts.
 
På samtliga hojar jag har haft så har jag satt ett vanligt cigg-tändaruttag under sadeln/cutsen. Biltema har ett för båtar, med lock, funkar klockrent! :tummenupp Det går ju även att sätta lite mer oskyddat, men isf kan det nog vara smart att sätta dit ett relä och styra det från tex lyset också, så att ingen går och kortsluter det på stan :huvet
 
Jag har en Tomtom Rider 2nd edition, och jag fick med hållare till hojen som man ska ansluta spänning till. Har dock inte orkat göra det än, men har väl tänkt stjäla ström från strålkastarn eller någe.
 
Jag har en Tomtom Rider 2nd edition, och jag fick med hållare till hojen som man ska ansluta spänning till. Har dock inte orkat göra det än, men har väl tänkt stjäla ström från strålkastarn eller någe.
Det skulle jag nog akta mig för. Allt sånt kablage brukar vara dimensionerat precis på gränsen. Alltså kommer du att få ett spänningsfall om du använder mer ström än kablarna är byggda för att klara av, dvs sämre lyse. Dra istället egna kablar från batteriet, eller rättare sagt, dra kablarna från hållarn till batteriet. Glöm inte att sätta en säkring så nära batteriet det går också! Biltema har "tätade" sladdhållare för mini och microsäkringar! :tummenupp
 
Signalhornets kablage kan vara lämpligt, handtagsvärmare ect..bara leta med multimeter.
 
Last edited:
Nyheter
Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Back
Top