Mat efter halsmandeloperation?

Några veckor!? Jag hade gett upp krogen nu på fredag (dag 8) men ska ju börja jobba på måndag som är dag 11. Tror du jag fortfarande luktar som en död sik i käften då? Då blir det att jobba hemma den dan i så fall.


timm skrev:
2453318 Det suger!

Jag tog bort mina mandlar -02 och man var ju inte helt på topp efteråt. Om det är till tröst så går det över och sen blir man kvitt halsont och sunkig andedräkt (i mitt fall iaf). Livet leker igen om några veckor! :pannkyss
 
Jäklar, nu är det tungt. Har haft konstant jävligt ont sen kl 08 för 26 timmar sen. Går att sova men så fort tabletterna slutar verka efter ca 4 timmar är det bara att fylla på. Är rätt dizzy i skallen efter alla piller men det går inte utan. Hoppas att det ger sig snart... :näsblod
 
Nicke skrev:
2453535 Några veckor!? Jag hade gett upp krogen nu på fredag (dag 8) men ska ju börja jobba på måndag som är dag 11. Tror du jag fortfarande luktar som en död sik i käften då? Då blir det att jobba hemma den dan i så fall.
Nämen jag menar HELT återställd inom ett par veckor. "Socialt återställd" (tänker på lukt, mediciner etc) tog för mig ungefär två veckor. Jag var sjukskriven den tiden - 14 dagar - vill jag minnas.
Krogen på fredag skulle jag nog skippa. Dels eftersom kroppen gärna vill vila och läka, dels att alla meduciner kanske inte går så bra ihop med priten.
:ätapiller + :dricka = :zpy:död vilket INTE är vägen till :tuttar
 
Haha, nä det blir inte krogen i helgen. Är fan glad om jag kan sitta upp och dricka en kaffe som det känns nu. Mår ganska illa av Citodon men det går inte att låta bli att äta pga smärtan. Få se vad stilen är på söndag och om det blir jobb PÅ jobbet eller hemifrån på måndag. Det luktar fortfarande kasst ur käften men det är nog lite, lite bättre.

timm skrev:
2455912 Nämen jag menar HELT återställd inom ett par veckor. "Socialt återställd" (tänker på lukt, mediciner etc) tog för mig ungefär två veckor. Jag var sjukskriven den tiden - 14 dagar - vill jag minnas.
Krogen på fredag skulle jag nog skippa. Dels eftersom kroppen gärna vill vila och läka, dels att alla meduciner kanske inte går så bra ihop med priten.
:ätapiller + :dricka = :zpy:död vilket INTE är vägen till :tuttar
 
Nicke skrev:
2455924 Haha, nä det blir inte krogen i helgen. Är fan glad om jag kan sitta upp och dricka en kaffe som det känns nu. Mår ganska illa av Citodon men det går inte att låta bli att äta pga smärtan. Få se vad stilen är på söndag och om det blir jobb PÅ jobbet eller hemifrån på måndag. Det luktar fortfarande kasst ur käften men det är nog lite, lite bättre.

hej igen du, har du bett om att få Diklofenak utskrivet? tydligen så använder dom just det vid den här typen av smärta... knaprade också på Citodon första 4 dagarna men mådde bara dåligt... det hjälpte knappt mot smärtan dessutom, så jag sket i det till slut och satt sen bara helt stilla i sängen och grät. var så svullen att jag började få svårt med andningen, mkt pga smärtan. Det var också just den perioden då det var typ 40 grader ute... den äckliga värmen gjorde att allting svullnade upp ännu mer. Sambon släpade mig till akuten och fick komma in genast (de var lite oroliga då jag varit inne en gång innan pga forsblödning, hela vasken var nerblodad och jag bara frustade ut blod :näsblod ). där inne fick jag flytande bedövning (FY FAN säger jag bara... trögflytande gegga med smak körsbär/hostmedicin som skulle få rinna ner i halsen... *klöks av bara tanken*) fick också just Diklofenak utskrivet då, skulle ta 1 sån och 2 panodil var 3:e timme. Bidde bättre... Har man för ont så hjälper inte ens citodon som normalt gör mig lullig och lycklig, och framför allt, smärtfri...

krya på dig :pannkyss
 
Tjena och tack!

Jag äter Voltaren (Diklofenak är samma) som grund 3 ggr per dag. Fuskar just nu och äter 4-5 pga smärtan. Sen ska jag ta upp till 2 Citodon 4 ggr per dag. Just nu äter jag lite mer. Ska ringa Sophiahemmet och grina lite och fråga om överdosering. Behöver lite moraliskt stöd även fast jag vet att det ger sig nångång.

Det är säkert värt det sen men just nu känns det lite halvbistert. Så jäkla fint väder också. Nä, nu viker jag ner kistlocket och sover lite till!
 
Pust! Exakt 7 dygn sen nu. Dag 5-6 var hemska och nu är det halvilla men ändå inte i närheten. Har värsta beachformen nu efter att inte ha kunnat äta mer än en Piggelin idag och ingen vätska mer än det jag löser brustabletterna i. Riktig jojo-bantning!

Har kollat på Leilas mat på TV4+ och sen Martha där de gjorde ostfondue. Låg fan och dregglade ner kudden. Just det, jag var helt inne på att köpa en Magic Bullet, liten mat-mixer från TV-shop, i förmiddags men kom på att jag är fullpumpad med droger och inte har omdömet intakt. :D
 
Släng ut TV.n, Nicke!
Den grumlar uppenbarligen ditt sinne! :hihi

Allvarligt, försök att dricka ordentligt åtminstone. Jättedumt att ha för lite vätska i kroppen. Alla medikamenter kräver vätska för att dels kunna transporteras runt och även fås ut ur kroppen på ett sunt sätt.

Jag drack mycket (levde nästan på) "multivitamindryck" jag köpte på ICA. Det var både gott och innehåller det mesta man behöver (långt ifrån allt dock, men funkar den tiden man är risig.)
 
Just fan, jag har ju RESORB med vitaminer och mineraler och allt. Måste leta upp det!

timm skrev:
2459809 Släng ut TV.n, Nicke!
Den grumlar uppenbarligen ditt sinne! :hihi

Allvarligt, försök att dricka ordentligt åtminstone. Jättedumt att ha för lite vätska i kroppen. Alla medikamenter kräver vätska för att dels kunna transporteras runt och även fås ut ur kroppen på ett sunt sätt.

Jag drack mycket (levde nästan på) "multivitamindryck" jag köpte på ICA. Det var både gott och innehåller det mesta man behöver (långt ifrån allt dock, men funkar den tiden man är risig.)
 
jag gick ner 12kg efter min operation, åt ungf 0-1st piggelin om dagen det var allt jag fick ner..!! Var två år sedan nu och jag är fortfarande inte bra i halsen :mad:
 
PD skrev:
2460200 jag gick ner 12kg efter min operation, åt ungf 0-1st piggelin om dagen det var allt jag fick ner..!! Var två år sedan nu och jag är fortfarande inte bra i halsen :mad:
Illa! Kanske läkarna inte gjorde allting rätt?
 
Aj fan! Det var det värsta jag hört. Alla jag pratat med eller läst om här ångrar inget och tycker att det var kanon i efterhand. Vad har du för problem nu?

PD skrev:
2460200 jag gick ner 12kg efter min operation, åt ungf 0-1st piggelin om dagen det var allt jag fick ner..!! Var två år sedan nu och jag är fortfarande inte bra i halsen :mad:
 
Nicke skrev:
2460551 Aj fan! Det var det värsta jag hört. Alla jag pratat med eller läst om här ångrar inget och tycker att det var kanon i efterhand. Vad har du för problem nu?

Vart hos läkare ett flertal ggr men inget fel på halsen säger dom, nu senast fick jag nån förklaring på att det kunde vara musklerna i halsen som inte kunde slappna av utan var helatiden spända :va jaja, jag får stå ut med det verkar det som, mest på mornarna och dagen efter ett hårt träningspass det är som värst
 
PD skrev:
2460602 Vart hos läkare ett flertal ggr men inget fel på halsen säger dom, nu senast fick jag nån förklaring på att det kunde vara musklerna i halsen som inte kunde slappna av utan var helatiden spända :va jaja, jag får stå ut med det verkar det som, mest på mornarna och dagen efter ett hårt träningspass det är som värst
Segt! Kan man inte få pengar för sånt? Eller det är kanske bara ärr och mer synliga saker?
 
Loy skrev:
2460606 Segt! Kan man inte få pengar för sånt? Eller det är kanske bara ärr och mer synliga saker?

inget som syns!

Dom sa sist att det inte var därför jag hade problem med halsen och att mandeloperationen var onödig :mad:

Var nog min livs värsta vecka efter operationen,
dom sa att jag skulle ha svårt för att äta några dagar men det skulle vara sista gången jag skulle ha ont i halsen, tänkte för mig själv när jag åt första måltiden på sjukhuset att alla andra hade låg smärttröskel, Meesar :D för jag åt obehindrat allt dom gav mig :) personalen var mäkta imponerad å sa att det där är inte många som klarar :yoparty meeen det tog väl ca två dagar sedan kom smärtan å jag kunde f-n inte ens svälja saliven :tungan
 
Det lät inte som nån höjdare direkt. Fick just i mig en Gainomax så nu känns det minimalt lite bättre. Jag hade lite problem med snarkning, var smällfet för ett år sen, så jag hoppas att det blir helt bra med det också. Vi får se. Hoppas det ger sig för dig!

PD skrev:
2460602 Vart hos läkare ett flertal ggr men inget fel på halsen säger dom, nu senast fick jag nån förklaring på att det kunde vara musklerna i halsen som inte kunde slappna av utan var helatiden spända :va jaja, jag får stå ut med det verkar det som, mest på mornarna och dagen efter ett hårt träningspass det är som värst

Så var det för mig också. Jag har ätit två pizzor och en kebabrulle för flera dagar sen men nu finns det inte på kartan att äta nåt som kan riva i halsen. Det är fortfarande jäkligt svullet i gommen också. Tur att man har nätet/SH att grina på :näsblod

PD skrev:
2460657 jag åt obehindrat allt dom gav mig :) personalen var mäkta imponerad å sa att det där är inte många som klarar :yoparty meeen det tog väl ca två dagar sedan kom smärtan å jag kunde f-n inte ens svälja saliven :tungan
 
Last edited:
Tjohej, dag 8 och nu börjar det kännas riktigt jobbigt. Knappt någon mat pga smärtan och bara sängen hela dagarna börjar ta på psyket. Ska raka av Robinson-skägget och duscha så jag kan gå till Apoteket efter mer Citodon. Har käkat 50 st på en vecka + Voltaren. Drömmer om mat så in i h-vete nu kan jag säga :D

Undrar när McGyver går. Börjar känna mig som en förtidspensionär.
 
Låt bli pizza och kebab från början istället. Käka saker som är lena mot halsen istället. Jag har opererat mig 5ggr i näsa och mun, aldrig ätit något annat än youghurt första veckan och har aldrig upplevt dom problemen som vissa här har.
 
Kan kanske vara en idé. Har fått alla möjliga tips och läkaren sa att det bara är att äta allt man klarar av. Kanske onödigt att slita på såren med för brutal kost när jag tänker efter. Nu ser det 100% bättre ut i halsen i alla fall så jag hoppas att smärtan släpper väldigt snart... Jag har faktiskt tom. problem med vatten just nu. Allt svider så det är därför jag knappt äter.

Ten-0 skrev:
2461291 Låt bli pizza och kebab från början istället. Käka saker som är lena mot halsen istället. Jag har opererat mig 5ggr i näsa och mun, aldrig ätit något annat än youghurt första veckan och har aldrig upplevt dom problemen som vissa här har.
 
Testa dom sopporna som blå band har färdiga i kyldisken! Jag har bara provat kantarellsoppan och den var svinfin. Varmt och lent.
 
*/ ?>
Nyheter
Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Back
Top