Masterchef Australia

Viktor L

Moderator
Gick med
23 Mar 2009
Ort
Piteå
Hoj
Kawasaki Z1000Mk.II Kawasaki W650 Suzuki GS1000E
Jag är något av en matälskare men har aldrig varit mycket för TV-program om käk bortsett från Morberg och hans vansinne. Men på 8:an så kör dom Masterchef Australia kring lunchtid varje dag och jag har blivit som besatt av denna serie. :)

Problemet är ju bara att jag vill se mer av den när jag vill och slippa passa en massa TV tider. Har jagat runt lite på nätet efter hela första serien (eller andra hälften av den) men utan lycka. På Youtube hittar man några få avsnitt av första säsongen och rätt mycket av den andra.

Någon som kan bistå med lite assistans? Kan ju inte vara den enda som gillar programmet. :krama
 
Jag hatar dokusåpor.
Men den här fastnade jag för, dels för att jag älskar mat, dels för att den faktiskt stimulerar mig att laga bättre mat.
Nu har du redan fått svar på din fråga, men oh ja, vi är fler som gillar att titta på mat och dess tillagning.
Dock blir jag lite småförbannad varje gång jag sitter med korv & makaroner och de gör nåt alldeles förbannat spännande av samma ingredienser...

Skit man får ta.

EDIT:
Jag kräks när jag ser Morberg.
Medioker skådis som gör allt för att stanna i rampljuset.
Min nakenkatt lagar garanterat bättre mat.
Fy fan.
 
Last edited:
Du har inte sett "originalet"? Dvs Masterchef från england. Visas alltid på BBC lifestyle. Även så visas det på 5:an eller 8:an... minns inte riktigt. Men det programmet är minst lika bra!
 
Du har inte sett "originalet"? Dvs Masterchef från england. Visas alltid på BBC lifestyle. Även så visas det på 5:an eller 8:an... minns inte riktigt. Men det programmet är minst lika bra!

Du skämtar hoppas jag. Englands version är väl det sämsta tv kan erbjuda. Riktigt sunkigt.

Masterchef Australia är jui riktigt bra..
 
Du har inte sett "originalet"? Dvs Masterchef från england. Visas alltid på BBC lifestyle. Även så visas det på 5:an eller 8:an... minns inte riktigt. Men det programmet är minst lika bra!

Sett båda men jag tycker upplägget är sämre i det brittiska. Mycket mindre ingående rent matlagningsmässigt och overall mycket lägre underhållningsvärde.
 
Måste bara flika in att jag känner Melissa som var med i Masterchef Australia. :jagmöttelassie
 
Nyheter
Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Back
Top