Massor av frågor kring 125cc SPORT - landsväg..

neurotic

Ny medlem
Gick med
23 Jul 2008
Ort
järfälla
Hoj
none
Hej! Jag är helt ny på forumet och hoppas att jag ska få massor med råd och insperation från er...

Jo, jag går i tankarna att skaffa något på 2 hjul för att ta mig till jobbet på billigt under den delen av året som så tillåter..

Jag överväger 125cc med tanke på prisklassen..

Först var jag inne på scooter, men jhu mer jag kikar desto mer intresserad blir jag av en "sportvariant"..

Och här kommer mina frågor.. Vad tror ni jag kommer bli mest nöjd med av följande:

Ett känt "vanligt" märke, typ yamaha, honda eller suzuki 125 cc som är 10 - 15 år gammal, 2 - takt.

Eller, en i princip ny kinapuff, 125 cc men då fyrtakt...

Jag har inte riktigt fattat skillnanden på två och fyrtakt, men erfarenheten av de jag har kört är att 2 taktarna låter mer, och får effekten på högre varv än 4 taktarna som har mer "bottendrag" ?

Vad skulle DU ha valt om du var tvungen att välja mellan dessa? Hur pass lätt är det att trimma låt säga en sån här: http://www.blocket.se/vi/16873349.htm?ca=11_s Och, vad gör man i så fall? Är den "pluggad"? Vart sitter i så fall pluggen, och hur mycket mer effekt kan man räkna med? Vart kan man köpa "trim"?

Och, om jag skulle välja en äldre honda, yamaha t.ex - hur är det strypta? Är det plugg där också? Och är de lätta att ta bort? Och hur mycket effekt ger det?

Kan man lätt sätta tillbaka strypningen om man tar bort det? Antar att det är lättare att sälja den då...

Om ni kommer på något mer som jag bör tänka på får ni gärna ta upp det...


VÄLDIGT tacksama för svar...
 
popcorn.gif
 
Köp en gammal Yamaha DT 125!

Går att trimma nå jävulskt har jag hört!

Börja med att halvmånefila kolven, sen tar du den toppen och sandpapprar ner den någon millimeter, sen borrar du upp förgasarn 20mm borr rätt igenom... osv osv egen ljuddämpare av en sprayburk osv osv.

Turbosnurra från Biltema kan också vara en grej!

Glöm inte att dreva, ett 15 fram och ett 44 bak kan nog bli bra!
 
Alla vet ju hur en Yamaha DT 125 - 84 går. Speciellt Hangmans "special edition". Kontakta honom och fråga! Drar det mesta, till och med Hayabusor!

http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=100397

Av egen erfarenhet kan jag säga att det bästa sättet att trimma en Yamaha Dt 125 - 84 Special Edition är att sätta dit en sånn här:

3713_751676%5Blist%5D.jpg
 
Last edited:
Varför dessa jobbiga inlägg? Jag är i högsta grad seriös i mina frågor. Det kanske verka löjliga i mångas ögon, men man måste börja någonstans.. Väldigt tacksam om någon kunde svara mig på lite mer seriös nivå..
 
Skulle rekomendera en fyrtakatre pga av lukten från en 2 taktare, visst kan den lukten vara god i vissa tillfällen. Men på jobbet skulle jag inte vilja lukta 2 takts rök. Köpte själv en 125 4taktare från taiwan typ för att pendla till jobbet. Visst har man kört 125cc som gått hårdare men den passar perfekt att köra till jobbet.

Det blev en sån här till mig

http://www.blocket.se/vi/11821703.htm?ca=11_s

http://www.uppsalafritid.se/show_pr...f=/show_cat.asp?cat_id=25&head_id=0&cat_id=25
 
Nyheter
Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Back
Top